Programi pomoči
Izobrazba
Vaša pomoč otrokom bo uporabljena kar najbolj učinkovito: zaradi fleksibilnosti sredstev bo vaša donacija uporabljena za nakup tiste vrste pomoči, ki je trenutno najbolj potrebna in kjer jo otroci najbolj potrebujejo. Otrokom boste tako zagotovili terapevtsko prehrano, čisto pitno vodo, zdravstveno oskrbo, izobraževanje in zaščito pred izkoriščanjem ter zlorabami.
Skoraj 303 milijonov otrok in mladih, starih od 5 do 17 let – oziroma vsak peti – ne hodi v šolo in tako ostane brez izobrazbe. Otroci, ki nimajo možnosti obiskovati formalne izobraževalne ustanove so prikrajšani za izobrazbo, možnost igranja in osebnostnega razvoja. Ker otroci niso izobraženi in izhajajo iz etničnih manjšin ali so invalidi, še bolj naraste verjetnost, da bodo ostali v začaranem krogu revščine. Zato skušamo omogočiti izobrazbo prav vsakemu otroku.
Pri UNICEF-u kreiramo in podpiramo inovativne programe namenjene izobraževanju otrok, ki prihajajo iz najbolj ogroženih delov sveta. Pomagamo skupnostim in staršem ter sodelujemo z vladami, da lahko otrokom zagotavljamo dostop do brezplačne, kvalitetne izobrazbe, tudi v času vojne ali naravnih katastrof.
Vsako leto omogočimo milijonom otrok dostop do osnovne izobrazbe. Učencem zagotavljamo svinčnike, učbenike in zvezke. Z vašo donacijo lahko omogočite otrokom, da bodo lahko s svinčniki zapisali svoje prve črke. Šolam tako zagotavljamo vse pripomočke, da lahko opremijo razrede. Usposabljamo učitelje in obnavljamo celoten izobraževalni sistem. V času naravnih katastrof ali vojne pa postavljamo otroku prijazne točke, kjer se lahko otroci igrajo in učijo in so odmaknjeni od grozot.
Vsak otrok ne glede na spol, etnično ali versko pripadnost, ali pa barvo kože ima pravico do izobrazbe. Pri UNICEF-u si želimo ustvariti svet, kjer bi vsi otroci lahko dnevno uživali v tej temeljni pravici. V svetu še vedno obstaja velika razlika med številom dečkov, ki obiskujejo šolo in številom deklic. Neenakost na podlagi spolne diskriminacije onemogoči marsikateri deklici v državah z nižjimi dohodki dostop do dobre izobrazbe. Odkar so v Afganistanu iz šolanja izključili deklice in ženske je ta razlika še večja. V času, ko so življenja otrok ogrožena in je njihov svet popolnoma obrnjen na glavo, ima šola še bolj pomembno vlogo. Obiskovanje pouka vnaša rutino in upanje v času, ko je to resnično potrebno. V vsaki humanitarni krizi, ki se zgodi, si prizadevamo, da bi se otroci čim hitreje ponovno vrnili v šolske klopi. Naši izobraževalni centri nudijo otrokom poleg varnih učnih prostorov tudi pitno vodo in sanitarne prostore.
Deklicam iz revnih skupnosti, ki se soočajo s konflikti doma, se bodo možnosti, da bi se vrnile v šolo in tako pobegnile iz revščine žal zelo zmanjšale. Stopnje najstniške nosečnosti, otroškega dela in zgodnjih porok, strmo naraščajo. Tudi otroci, ki se ne morejo udeležiti učenja na daljavo, ker živijo v domovih brez elektrike, interneta ali potrebne tehnologije za prenos takšnega šolanja, so popolnoma zapuščeni. Alarmantno je dejstvo, da kar dve tretjini desetletnikov ne znata prebrati preproste zgodbe ali opraviti osnovnih matematičnih nalog. Prav tako pa je v mnogih delih sveta šola zaslužna za zdravstveno oskrbo, cepljenje in vsaj en hranljiv obrok v dnevu.
Priprava na prihodnost pomeni tudi poskrbeti, da otroci, kateri se znajdejo v izrednih razmerah, ne bodo zamudili izobraževanja. S podporo zgodnjemu učenju v otrokom prijaznih prostorih in gradnjami začasnih šol za starejše učence zagotavljamo, da lahko otroci vseh starosti nadaljujejo svoj razvoj, tudi v kriznih razmerah, ki jih je povzročila pandemija Covida-19.
Izobraževanje in izobrazba spremenita življenja in prekineta krog revščine, ki ujame tako veliko število otrok. Izobraževanje za dekleta je bistvenega pomena, izobražena mati bo namreč zagotovo poskrbela, da bodo tudi njeni otroci hodili in ostali v šoli.
Na vrhuncu zaprtja šol leta 2020, da bi preprečili širjenje koronavirusa, smo pri UNICEF-u skupaj s partnerji ustvarili programe za učenje na daljavo, ki ponujajo spletno poučevanje in posnete lekcije, ki se predvajajo po radiu in televiziji. Za študente na oddaljenih območjih je radio ključ do ohranjanja prepotrebne kontinuitete izobraževanja.
Čeprav se je število otrok, ki imajo dostop do izobraževanja, znatno povečalo, še vedno ostajajo socialno-ekonomske in regionalne razlike v udeležbi in uspešnosti. Veliko otrok in mladih, še posebej tistih, ki so najbolj zapostavljeni, vstopa v odraslost brez potrebnih spretnosti za obvladovanje osebnih, socialnih in ekonomskih izzivov. Hkrati pa se digitalni razkorak še povečuje.
Modu je bil star 13 let, ko so vas Monguno v Nigeriji napadli pripadniki Boko Haram. Modu in njegova družina so zbežali iz vasi, ker je bilo prenevarno, da bi ostali. Deček je tako izpustil nekaj mesecev obiskovanja šole. Zaradi uničenja, ki ga je vojska pustila za seboj, so mnoge družine ostale brez domov, začasno so se naselili kar v šole. Z našo pomočjo je osnovna šola v Mongunu uspela obnoviti 4 učilnice in Modu je ponovno pričel obiskovati šolo. Z vašo donacijo lahko zagotovite šolske nahrbtnike za dečka kot je Modu in njegove sošolce.