Otroci nas potrebujejo
Poslabšanje razmer v Gazi: pomoč otrokom je nujna
Vaša pomoč otrokom bo uporabljena kar najbolj učinkovito: zaradi fleksibilnosti sredstev bo vaša donacija uporabljena za nakup tiste vrste pomoči, ki je trenutno najbolj potrebna in kjer jo otroci najbolj potrebujejo. Otrokom boste tako zagotovili terapevtsko prehrano, čisto pitno vodo, zdravstveno oskrbo, izobraževanje in zaščito pred izkoriščanjem ter zlorabami.
Vojna v Gazi je terjala nepredstavljiv davek. Po zadnjih podatkih je umrlo najmanj 15.600 otrok, več kot 34.000 pa je bilo ranjenih. Skoraj vsak otrok v Gazi ve, kaj pomeni biti razseljen: njihove družine so bile razbite, njihovi domovi pa uničeni.
Žal pa je humanitarna situacija v Gazi zdaj še hujša. Po več kot dveh mesecih blokade humanitarne pomoči so številne družine brez hrane, zdravil in čiste pitne vode. Otroci stradajo.

Kljub izjemnim oviram, pomanjkanju osnovnih dobrin in nevarnim razmeram, UNICEF neprekinjeno zagotavlja pomoč otrokom in njihovim družinam v Gazi:
✔️ Čista pitna voda za 1,5 milijona ljudi, vključno s 600.000 otroki
✔️ Zdravljenje podhranjenosti za več kot 6.000 otrok
✔️ Psihosocialna pomoč in zaščita za več kot 7.200 otrok
✔️ Cepljenje proti smrtonosnim boleznim
✔️ Izobraževanje za več kot 16.000 otrok v začasnih učilnicah
✔️ Denarna pomoč za več kot 20.000 družin

Na tisoče otrok v Gazi, ki so preživeli bombardiranja, izgubo doma in nalezljive bolezni, je zdaj v novi nevarnosti – pomanjkanje hrane.
Skoraj vsa populacija v Gazi se preživlja z drobtinicami. Več kot 11.000 otrok je hudo akutno podhranjenih, med njimi tudi dojenčki in majhni otroci. Nekateri otroci so zaradi podhranjenosti že umrli.
Kljub omejitvam in blokadi vstopa pomoči, UNICEF ostaja na terenu. Vsak dan skušamo doseči čim več otrok s terapevtsko hrano, pregledujemo jih za znake podhranjenosti in nudimo nujno podporo.
A razmere so zdaj hujše kot kadar koli prej. Otroci potrebujejo vašo pomoč.
5-mesečna Sevar je hudo podhranjena in ima močno prenizko težo za svojo starost. Skupaj z mamo zdaj prejema nujno pomoč UNICEF-a, vendar na tisoče drugih otrok še vedno čaka na pomoč, njihovo življenje pa visi na nitki.
Otroci, kot sta 9-letna Noor in 5-letni Jusuf, živijo v neskončni nočni mori.
Vsako jutro se zbudijo lačni in izčrpani, bolni, oblečeni v umazana, strgana oblačila, v improviziranih šotorih, ki jim že mesece predstavljajo edini dom.
“Nič nam ni ostalo,” pravi Noor. “Za vse tri obroke na dan smo odvisni od riža, ki ga dobimo v dobrodelnih kuhinjah. Včasih pride cisterna z vodo, drugič ne. V šotoru se počutim osamljeno in prestrašeno. Bojim se, da se naslednje jutro ne bom več zbudila.”
Žal se je položaj za otroke, kot je Noor, zdaj še poslabšal. Hrane je zaradi blokade humanitarne pomoči vsak dan manj.
Z vašo podporo lahko pomagamo otrokom. Skupaj jim lahko omogočimo zdravljenje podhranjenosti in nujno terapevtsko hrano takoj, ko je to mogoče.

Jusuf je star pet let in je več kot petino svojega kratkega življenja preživel v neskončni vojni, bolečini in trpljenju. Z vašo podporo lahko UNICEF doseže otroke, kot je Jusuf.
Samo med marcem in aprilom se je število akutno podhranjenih otrok več kot podvojilo.Ocenjujemo, da bo v prihodnjih tednih pomoč potrebovalo že skoraj 71.000 otrok, mlajših od pet let.
Noben otrok ne bo preživel grozot vojne brez travm. UNICEF zbira sredstva za okrepitev in razširitev nujne pomoči. Toda le z varnim in neomejenim dostopom do celotne Gaze lahko razdelimo pomoč.
Izzivi pri zagotavljanju pomoči v Gazi so številni. Razlogov za vztrajanje je še več.

UNICEF je na terenu od začetka vojne in otrokom v Gazi zagotavlja čisto pitno vodo, zdravljenje hudo podhranjenih otrok, medicinske pripomočke in cepiva.
Več o podhranjenosti v Gazi si lahko preberete na:
https://www.unicef.org/press-releases/risk-famine-children-across-gaza-new-report-says
Več o podhranjenosti in naši pomoči pa si lahko preberete tukaj: https://unicef.si/doniraj/prehrana/
Kaj zagotovi vaša donacija?
Vaša donacija bo omogočila dostop do ključnih potrebščin, kot so hrana, zdravstvena oskrba, psihosocialna podpora, čista pitna voda in sanitarije.
Kako pomagamo
CEPLJENJE
UNICEF ostaja glavni ponudnik vseh cepiv za otroke in ženske na celotnem območju Gaze, vključno s cepivi proti otroški paralizi, davici, oslovskemu kašlju, tetanusu, hepatitisu B in drugim.
S partnerji smo z obema odmerkoma cepiva proti otroški paralizi cepili že približno 94 odstotkov otrok, ki jim je bilo cepljenje namenjeno.
PREHRANA
UNICEF je vodilna agencija v Gazi, ki si prizadeva za preprečevanje in zdravljenje podhranjenosti otrok. Kljub blokadi še naprej zagotavljamo ključne prehranske storitve.
Toda zaloge za preprečevanje podhranjenosti so pošle, zaloge za terapevtsko zdravljenje akutne podhranjenosti pa so kritično majhne. Podhranjenost se je zaradi blokade pomoči nevarno povečala.
ZDRAVSTVENA OSKRBA
Več kot 80 % zdravstvenih ustanov v Gazi je poškodovanih ali uničenih. UNICEF še naprej pomaga bolnišnicam zaščititi nosečnice in novorojenčke z inkubatorji, medicinskimi kompleti in nujno medicinsko opremo. Skupaj s partnerji si prizadevamo tudi za evakuacijo bolnih in poškodovanih otrok.
ČISTA PITNA VODA IN SANITARIJE
UNICEF še naprej igra ključno vlogo pri ohranjanju in povečevanju proizvodnje čiste pitne vode v Gazi. Zaradi uničenja dveh tretjin infrastrukture za vodo in sanitarije so otroci dehidrirani, podhranjeni in smrtno bolani zaradi nalezljivih bolezni.
PSIHOSOCIALNA POMOČ IN DUŠEVNO ZDRAVJE
V taboriščih in zavetiščih zagotavljamo osnovne storitve na področju duševnega zdravja in psihosocialne storitve, ki otrokom omogočajo, da se igrajo, iščejo tolažbo drug pri drugem in doživljajo utrinke otroštva.
ZDRUŽITEV DRUŽIN
UNICEF je edina agencija, ki omogoča združitev družin za približno 17.000 otrok, ki so bili med vojno ločeni od svojih skrbnikov.
Ko se bodo družine začele vračati domov, bomo še okrepili svoja prizadevanja, da otroci ostanejo na varnem pri svojih starših, hkrati pa nadaljevali iskanje in ponovno združevanje družin, ki so bile ločene zaradi konflikta.
DENARNA POMOČ
UNICEF v Gazi zagotavlja več humanitarnih denarnih transferjev kot katera koli druga organizacija. Ranljivim skupinam pomagamo z denarno pomočjo, ki jim omogoča nakup hrane, čiste pitne vode in higienskih pripomočkov, ki so še vedno na voljo na tržnicah.
Osnovne dobrine so vse redkejše in cenovno manj dostopne.
UNICEF močno obsoja blokado humanitarne pomoči in pozivamo k TAKOJŠNJEMU odprtju poti, da pomoč lahko nemudoma doseže otroke in njihove družine, ki se soočajo z življenjsko nevarno situacijo.