V Gazi narašča podhranjenost. Otroci stradajo.
V Gazi narašča podhranjenost. Otroci stradajo.
Stiske iz omaric

Stiske iz omaric

Foto: Janez Klenovšek
Foto: Janez Klenovšek

V Mariboru so na ogled Stiske iz omaric: 90 šolskih omaric z 90 anonimnimi zgodbami otrok in mladih o duševnih stiskah.

Narodni dom Maribor je ob evropskem tednu duševnega zdravja v sodelovanju z UNICEF-om Slovenija na Glavnem trgu v Mariboru na ogled postavil 90 šolskih omaric z anonimnimi zgodbami otrok in mladih o duševnih stiskah.

V Sloveniji se z duševnimi stiskami sooča vsak četrti mladostnik. Povečini te ostajajo skrite, le redki so, ki zmorejo pogum, da o njih spregovorijo, saj se bojijo stigmatizacije. Zato jih skrijejo – na dno šolske omarice, kjer jih starši, učitelji pa tudi vrstniki ne morejo odkriti. Kaj lahko storimo, da pogovor o duševnem zdravju ne bo več stigmatiziran? Kako lahko sporočimo mladim, naj svojih težav ne skrivajo in »zaklepajo v omarice«? Tako, da omarice odklenemo in odpremo pot do pogovora. To so storili na priložnostni prireditvi 20. maja ob 11. uri na Glavnem trgu v Mariboru. Omarice so pomagali odpreti:

  • Vladimir Rukavina, direktor Narodnega doma Maribor
  • Davorka Pregl, podžupanja Mestne občine Maribor
  • Tomaž Bergoč, izvršni direktor UNICEF-a Slovenija
  • Nomi Hrast, UNICEF-ova ambasadorka mladih
Foto: Janez Klenovšek

Zgodbe v omaricah, so resnične – zaupali so jih otroci in mladostniki ter šolski strokovni delavci, psihologi in terapevti. Z odpiranjem omaric in razkrivanjem stisk ne bomo le ozaveščali o pomenu duševnega zdravja otrok in mladostnikov temveč aktivno spodbudili k pogovorom s tem pa k lajšanju in odpravljanju duševnih stisk. Včasih je namreč dovolj že kratek in jedrnat: »Povej mi, kako se počutiš?« 

Prireditev je nadaljevanje družbeno-ozaveščevalne kampanje Stiske iz omaric, ki jo je UNICEF Slovenija lansiral ob svetovnem dnevu duševnega zdravja lani v Ljubljani. Namen kampanje je normalizirati pogovore o čustvih in stiskah med otroki in mladimi, opozoriti na potrebe otrok in mladih v Sloveniji ter na dejstvo, da sistematična obravnava duševnega zdravja terja okrepitev podpornih storitev, boljšo dostopnost in odzivnost. Omarice bodo na ogled ogled do 24. maja.

S tem dogodkom pa v Narodnem domu Maribor aktivnosti povezanih z evropskim tednom duševnega zdravja ne zaključujejo. V sredo, 21. maja ob 18.00 vabijo na gledališko predstavo najbolj pa mi je čudno to, da bi se hotel prav s tabo pogovarjat o tem, kako je, ko te ni več. Avtorski projekt, produkcijske platforme za mlade stARTbox po motivih otroške tragedije Pomladno prebujenje Franka Wedekinda razodeva težavnost iskanja identitete in oblikovanja vrednot v obdobju odraščanja. Predstava bo na ogled v Dvorani generala Maistra, Maribor. Vstopnine ni.

V petek, 23. maja ob 19.00 pa v Vetrinjskem dvoru pripravljajo še predavanje dr. Veronike Gosak z naslovom: Kaj je dobra psihološka prožnost otrok in kako lahko starši k temu prispevamo? V svetu otroških čustev: Kako biti otrokov čustveni kompas? Predavanje ponuja priložnost za globlji vpogled v otrokovo doživljanje in krepitev odnosa med starši in otroki.

Več o Stiskah iz omaric si lahko preberete tukaj, kjer lahko odprete tudi virtualne omarice in preberete zgodbe otrok.

SAŠA ARSENOVIČ, župan Mestne občine Maribor

»Dogodki, kot je Stiske iz omaric, nas opominjajo, kako pomembno je, da ustvarjamo skupnost, v kateri nihče ni sam. Ponosni smo, da lahko v našem kraju gostimo takšno pobudo – pogumno, iskreno in srčno.

V času, ko se stiske vse pogosteje skrivajo za navidezno popolnimi digitalnimi podobami, postaja pogovor o duševnem zdravju nujen in neizogiben.

Posebno skrb moramo nameniti mladim, ki imajo pogosto otežen dostop do pomoči. Zaradi stigme se ne odločajo za strokovno podporo in zato iščejo varnost v virtualnih okoljih, kjer lažje izražajo čustva, a pogosto ostajajo brez ustreznega odziva.

Zato smo še posebej ponosni, da sodelujemo pri evropskem projektu SMILE, odobrenem v okviru programa Obzorja Evropa (HORIZON), ki naslavlja prav izzive duševnega zdravja mladih. Projekt, ki smo ga začeli 1. maja 2023 in bo trajal do 31. oktobra 2026, je priložnost za sistemske spremembe in trajnejšo podporo prihodnjim generacijam.

Hvala vsem, ki sodelujete pri dogodku Stiske iz omaric. Hvala, da tlakujete pot bolj vključujoči družbi.«

NOMI HRAST, UNICEF-ova ambasadorka mladih

»Vsaka od 90 omaric na tem trgu je šolska omarica. Za mnoge otroke to ni le prostor za zvezke in malico, temveč tudi skrivališče stisk, solz in tišine. Ko sem prvič prebrala te zgodbe, me je stisnilo pri srcu. Pomislila sem, koliko takšnih zgodb še ostaja nerazkritih, neslišanih. Danes te omarice – simbolično in dobesedno – odpiramo. In z njimi želimo odpreti tudi prostor za pogovor. Ker je prav pogovor prvi korak do razumevanja, do podpore – in do rešitve,« je povedala Nomi Hrast, UNICEF-ova ambasadorka mladih. »Podatki kažejo, da se večina duševnih motenj začne že v zgodnjem obdobju življenja. Pravočasna in celostna podpora otrokom je zato ključna, saj močno vpliva na naše prihodnje zdravje in kakovost življenja. Nujno je, da se odrasli – v družinah, šolah in na ravni politik – povežete, krepite lokalna okolja, usposobite starše in učitelje ter zagotovite, da so teme duševnega zdravja sistemsko vključene v vse šole. Upam, da bo vsaka odprta omarica opomnik, da ima vsak otrok pravico do poslušanosti, razumevanja in pravočasne pomoči.« 

TOMAŽ BERGOČ, izvršni direktor UNICEF-a Slovenija

»Duševne stiske mladih so vse pogostejše, a o njih se še vedno premalo govori, kljub temu, da je pogovor prvi korak k preprečevanju ali reševanju stiske. Kampanja Stiske iz omaric, ki temelji na resničnih zgodbah otrok in mladih iz Slovenije, simbolno odpira prostor za odprto razpravo in spodbuja destigmatizacijo duševnega zdravja. Vesel sem, da je tudi Mestna občina Maribor odprla Stiske iz omaric, se seznanila z zgodbami otrok in s tem naredila korak naprej pri ozaveščanju o tej pomembni temi,« je povedal Tomaž Bergoč, izvršni direktor UNICEF-a Slovenija. »Duševno zdravje po definiciji WHO ni samo odsotnost duševnih težav, ampak je tudi prisotnost in zmožnost občutiti veselje, srečo in zadovoljstvo. Skrb za duševno zdravje se začne pri vsakemu izmed nas, zato je pomembno okrepiti starše, šole, skupnosti in odločevalce, da se celovito povežejo preventivni in strokovni viri pomoči za otroke. Le s skupnim, usklajenim delovanjem lahko zagotovimo pravočasno pomoč in varno okolje, kjer bodo mladi slišani, razumljeni in podprti.« 

VLADIMIR RUKAVINA, direktor Narodnega doma Maribor

»S svojimi številnim kontinuiranimi izobraževalnimi in umetniškimi programi za otroke in mladino je Narodni dom Maribor že desetletja tesno povezan s populacijo, ki jo nagovarja razstava, zato se vselej z veseljem odzivamo na pobude in teme, ki jo nagovarjajo. Cilj naših dejavnosti, namenjenih mladim, je ob izobraževanju in vzgoji na področju umetnosti in ustvarjalnosti tudi spodbujanje kritičnega razmišljanja ter gradnja odprte družbe, družbe brez strahov in stigem, družbe sprejemanja, v kateri lahko brez težav spregovorimo o vsem, tudi o temah, ki so ali še veljajo za tabu. Ena takšnih je zagotovo tudi duševno zdravje mladih, zato smo projekt, s katerim spodbujamo k destigmatizaciji duševnih stisk prepoznali kot vsebino, še kako vredno umestitve v naš program. Pravimo, da so otroci naše največje bogastvo. Zato jih je potrebno poslušati. In predvsem slišati!«

Foto: Janez Klenovšek

Aktivnosti sofinancira Ministrstvo za javno upravo v okviru javnega razpisa za razvoj in profesionalizacijo NVO in prostovoljstva 2024.

Picture of UNICEF Slovenija

UNICEF Slovenija

Za vsakega otroka

Vam je objava všeč? Delite jo s prijatelji:

David Beckham z mladimi v skupnostnem centru v okrožju Banaskantha v zvezni državi Gujarat v Indiji.
Podarite otrokom priložnost, da preživijo in dosežejo svoje sanje.
Preberi več

Novice

Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.