Projekt Stiske iz omaric razkriva zgodbe o duševnih stiskah otrok in mladostnikov v Sloveniji, ki smo jih simbolično skrili v šolske omarice – tja, kjer otroci in mladostniki velikokrat skrijejo stvari, za katere ne želijo, da bi jih kdo videl.
Zgodbe o stiskah so nam zaupali otroci in mladostniki ter šolski strokovni delavci, psihologi in terapevti. Namen projekta – odpiranje omaric in razkrivanje stisk – je ozaveščanje o pomenu duševnega zdravja otrok in mladostnikov ter hkrati spodbuda staršem in drugim odraslim, da prek pogovora z otroki aktivno pripomorejo k lajšanju in odpravljanju duševnih stisk. Včasih je namreč dovolj že kratek in jedrnat: »Povej mi, kako se počutiš?«
Glavni del projekta, gverilsko izpostavitev z 90 zgodbami o duševnih stiskah otrok in mladostnikov v Sloveniji, si lahko ogledate med 9. in 11. oktobrom na Trgu republike v Ljubljani.
Ker se polovica vseh duševnih težav začne že pred 15. letom starosti, 75 % vseh duševnih motenj pa se razvije do 25. leta.
Med otroki in mladostniki v Sloveniji strokovnjaki zaznavajo vse več anksioznosti, depresije, motenj hranjenja in poskusov samomora. Glavno zdravilo za lajšanje duševnih stisk pa je pogovor. Žal pa se mladostniki in otroci pogovoru o stiskah izogibajo: iz rezultatov raziskave UNICEF-a Slovenija je namreč razvidno, da težave v večini primerov rešujejo sami.
Zato smo želeli zagnati iniciativo, ki bo odrasle in otroke spodbudila k pogovoru o duševnih stiskah. Verjamemo namreč, da kot družba nosimo odgovornost za normalizacijo pogovora o duševnih stiskah in smo potemtakem dober zgled zdajšnjim in prihajajočim generacijam otrok.
Ko v sebi začutiš stisko, je ključno, da o njej spregovoriš. Za pogovor so ti poleg družinskih članov, šolskih strokovnih delavcev, učiteljev in drugih odraslih vedno na voljo tudi kontakti, ki jih najdeš na spodnji povezavi.
Brezplačno pridobite svoj izvod priročnika z nasveti, kako podpreti duševno zdravje svojega otroka in priporočili, kako začeti pogovor z njim. Če pa želite še dodatno poglobiti svoje znanje o duševnem zdravju otrok in mladostnikov, se s klikom na spodnji gumb prijavite na brezplačno online delavnico.
Če pa želite še dodatno poglobiti svoje znanje o duševnem zdravju otrok in mladostnikov, se s klikom na spodnji gumb prijavite na delavnico z naslovom: Kako začeti pogovor in se z otroki pogovarjati o stiskah. Delavnica bo potekala prek video klica v torek, 12. 11. 2024, od 17.00 do 18.30.
Delavnico bo vodila Veronika Gosak, prof. defektologije za motnje vedenja in osebnosti ter relacijska zakonska in družinska psihoterapevtka, ki vam bo po koncu delavnice na voljo tudi za vprašanja.
Vabimo vas, da nam sledite tudi na Instagram profilu @unicef_slovenija, kjer boste lahko spremljali nadaljnje aktivnosti v sklopu projekta Stiske iz omaric. Poleg tega pa vas pozivamo, da se pridružite naši aktivaciji za spodbudo pogovora o duševnih stiskah in prek story ADD YOURS opcije, ki jo najdete v highlight-u Stiske iz omaric, podelite tudi svojo zgodbo.
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.