Konec prejšnjega tedna so zaznamovale podobe dveh grozljivih napadov v Gazi, ki so znova pokazale, kako velik in brezobziren davek terja ta neusmiljena vojna proti otrokom.
V petek smo lahko videli videoposnetke trupel ožganih in razkosanih otrok družine al-Najjar, ki so jih potegnili iz ruševin njihove hiše v Han Junisu. Od desetih sorojencev, mlajših od 12 let, naj bi preživel le eden, ki pa je v kritičnem stanju.
V ponedeljek zgodaj zjutraj smo videli posnetke majhnega otroka, ujetega v goreči šoli v mestu Gaza. V tem napadu naj bi umrlo najmanj 31 ljudi, med njimi 18 otrok.
Ti otroci – ta življenja, ki jih nikoli ne bi smeli zreducirati na številke – so zdaj del dolgega, pretresljivega seznama nepredstavljivih grozot: hudih kršitev proti otrokom, blokade pomoči, stradanja, nenehnega prisilnega preseljevanja ter uničevanja bolnišnic, vodovodne infrastrukture, šol in domov. V Gazi gre v bistvu za uničenje življenja samega.
Od konca prekinitve ognja 18. marca naj bi bilo po poročanjih ubitih 1.309 otrok, 3.738 pa ranjenih. Skupaj naj bi bilo od oktobra 2023 ubitih ali ranjenih že več kot 50 tisoč otrok. Koliko mrtvih deklic in dečkov bo še potrebnih? Kakšno stopnjo grozote je treba v živo spremljati, da bo mednarodna skupnost v celoti ukrepala, uporabila svoj vpliv in sprejela drzne, odločne ukrepe, da bi izsilila konec tega neusmiljenega ubijanja otrok?
UNICEF ponovno poziva vse strani v konfliktu, naj prenehajo z nasiljem, zaščitijo civiliste, vključno z otroki, spoštujejo mednarodno humanitarno pravo in pravo o človekovih pravicah, omogočijo takojšnje zagotavljanje humanitarne pomoči in izpustijo vse talce.
Otroci v Gazi potrebujejo zaščito. Potrebujejo hrano, vodo in zdravila. Potrebujejo prekinitev ognja. Predvsem pa potrebujejo takojšnje kolektivno ukrepanje, da se to enkrat za vselej ustavi.
UNICEF Slovenija zbira sredstva za pomoč otrokom v Gazi. Pomagate lahko:
- Pošljite SMS UNICEF10 na 1919 in darujete 10 €
- Darujte na https://unicef.si/doniraj/humanitarna-kriza-v-gazi
Dodatne informacije
UNICEF ves čas, kljub blokadam, oviram in nevarnostim, v Gazi neprekinjeno zagotavlja 6 ključnih storitev, ki rešujejo življenja:
- Zagotavlja čisto pitno vodo za 1,5 milijona ljudi, vključno s 600.000 otroki.
- Zagotavlja zdravljenje za več kot 6.000 podhranjenih otrok.
- Skrbi za združevanje družin in zagotavlja podporo za duševno zdravje za več kot 7.200 otrok, ki so globoko travmatizirani.
- Zagotavlja cepljenje za otroke proti boleznim kot so ošpice in otroška paraliza.
- Skrbi za izobraževanje več kot 16.000 otrok v začasnih učnih prostorih.
- Zagotavlja denarno pomoč za več kot 20.000 družin.
Vzporedno ves čas poteka tudi zbiranje zalog nujne pomoči. Prav zaradi te pripravljenosti je lahko UNICEF po več kot 11 tednih popolne blokade sedaj v Gazo uspešno dostavili prvih 21 tovornjakov nujne pomoči.