V Gazi milijoni otrok trpijo zaradi pomanjkanja čiste pitne vode, kar ogroža njihovo zdravje in življenje. Preberite si kako UNICEF pomaga.
Pomanjkanje čiste pitne vode v Gazi je le ena izmed mnogih nočnih mor otrok in njihovih družin. "Ni čiste vode za umivanje. Stalno me srbi," pravi 8-letni Ahmad in doda, da se drugi otroci nočejo igrati z njim, ker se bojijo njegovega izpuščaja. "Imel je vročino," pove njegova mama Fatima, pri čemer opomni, da ga nenehno srbenje ovira tudi pri spanju. "Voda ni čista, nimamo pa niti osnovnih higienskih pripomočkov, kot sta šampon in milo."
7-letni Vahid se spopada s podobno situacijo. "Na nogi imam izpuščaj, ki me boli," pravi. Njegovo mamo pa skrbi, da se izpuščaj širi in da postaja hoja zanj vse bolj boleča.
Vahid in Ahmad sta le dva izmed milijona in pol otrok v Gazi, ki se soočajo z nevarnimi posledicami vojne. Slednja je opustošila vodne in sanitarne storitve. Približno dve tretjini vodovodnih sistemov je poškodovanih ali uničenih, kar je močno zmanjšalo zmogljivosti za proizvodnjo vode. Družine so za pitje, umivanje in kuhanje prisiljene uporabljati vodo, ki je onesnažena, kar povečuje tveganje za širjenje nalezljivih bolezni, ki se prenašajo z onesnaženo vodo.
"V taborišču je zelo težko najti vodo, moramo hoditi zelo daleč," pove 12-letna Jana, ki je le ena od približno 1,9 milijona ljudi, ki so bili po lanskem oktobru prisiljeni zapustiti svoje domove. Doda, da se ji od nošenja vode za družino roke hitro utrudijo. "Upam, da bo tovornjak z vodo prihajal vsak dan, da mi ne bo treba hoditi tako daleč po vodo," pove medtem, ko polni posode iz UNICEF-ovega rezervoarja v Deir al-Balahu.
"Vodo nosim več kot štirikrat na dan, pa je še vedno ni dovolj za mojo družino," pove 12-letni Omar. "Vsak dan hodim daleč po vodo, a danes se počutim olajšano, ker mi ne bo treba, saj so prišli tovornjaki z vodo."
Tudi 11-letna Heba je olajšana, ko vidi tovornjak. "Če ne bi prišel, bi morala po soncu in vročini dolgo hoditi po vodo," pove.
Zaradi uničene ključne infrastrukture, pomanjkanje čiste pitne vode v Gazi predstavlja eno največjih groženj za zdravje otrok. Druga resna nevarnost je tveganje za izbruh nalezljivih bolezni, saj se družine kljub težkim razmeram trudijo ohranjati osnovno higieno.
Bombardiranja in pomanjkanje goriva so onemogočili delovanje črpalk in čistilnih naprav za odpadne vode. Kanalizacija in drugi odpadki onesnažujejo taborišča, začasna bivališča ter javne prostore.
UNICEF je podprl ponudnike storitev pri popravilu vodovodnih sistemov in njihovem vzdrževanju. Prav tako pa smo z nujno dostavo vode s tovornjaki oskrbeli zavetišča za notranje razseljene osebe, ki niso povezana na vodovodne sisteme.
UNICEF je s partnerji prvih šestih mesecih leta 2024 zagotovil dostop do čiste pitne vode za 1,7 milijona ljudi. Poleg tega je več kot 430.000 ljudi v Rafi, Khan Younisu in Deir al-Balahu prejelo higienske pripomočke, kot so ženski sanitarni vložki, kompleti za higieno in zložljive posode za vodo.
A to še ni dovolj. Otroci v Gazi se z vsakim tednom soočajo z novimi grozotami. Nasilje in pomanjkanje puščata trajne brazgotine na njihovih telesih in umih.
UNICEF poziva vse strani v konfliktu, naj zaščitijo civiliste in infrastrukturo, od katere so odvisni. Civilisti morajo prejemati osnovna sredstva za preživetje – vodo, hrano, zavetje in zdravstveno oskrbo – preko varnih in nemotenih humanitarnih operacij. Več o humanitarni krizi v Gazi in naši pomoči na terenu si lahko preberete na: https://unicef.si/doniraj/humanitarna-kriza-v-gazi/
Najbolj nujno je, da se v Gazi čim prej sklene trajen mir in prekinitev ognja.
Originalno zgodbo si lahko preberete na: https://www.unicef.org/sop/stories/water-crisis-takes-toll-gazas-children
Paketki veselja so nujne življenjske potrebščine za ogrožene otroke po vsem svetu. In še več! So neizmerno veselje nekoga, ki prav to darilo resnično potrebuje!
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.