V Sudanu lakota ogroža več kot 400 tisoč ljudi.
V Sudanu lakota ogroža več kot 400 tisoč ljudi.
UNICEF logo
UNICEF okrepil zaščito otrok pred izbruhom mpox v DR Kongu

UNICEF okrepil zaščito otrok pred izbruhom mpox v DR Kongu

3-letni deček med dnevnim pregledom v enoti za izolacijo in zdravljenje mpox v bolnišnici Kavumu, katere delovanje podpira UNICEF. Zdravje dečka, ki so ga sprejeli pred dvema dnevoma, se postopoma izboljšuje zahvaljujoč brezplačni oskrbi, ki jo prejema v centru.
© UNICEF/UNI639769/Mirindi Johnson

Prednost otrokom, mlajšim od 15 let, v 12 provincah

Medtem ko število primerov okužb z mpoxom (opičjimi kozami) v Demokratični republiki Kongo še naprej narašča, UNICEF krepi svojo podporo vladi za zaščito in reševanje življenj otrok, mlajših od 15 let. Ti predstavljajo približno 60 odstotkov primerov okužb in 80 odstotkov smrti zaradi virusa mpox v letošnjem letu.

V letošnjem letu je bilo do 31. avgusta v DR Kongu zabeleženih več kot 21.000 domnevnih primerov obolelih, vključno z več kot 5.000 potrjenimi primeri in 700 smrtnimi primeri.

»Prejšnji teden sem obiskala Južni Kivu, ki je središče UNICEF-ovega odziva, in na lastne oči videla, kako naše ekipe na terenu pomagajo otrokom,« je povedala namestnica UNICEF-ove predstavnice v DR Kongu dr. Mariame Sylla. »Spoznala sem mater, ki je lahko hitro dobila brezplačno zdravljenje za svojo šestmesečno hčerko Merci, potem ko se je ta okužila z virusom. Zaradi naraščanja primerov okužb in s tem potreb, moramo okrepiti svoja prizadevanja, da bodo vsi otroci dobili življenjsko pomembno oskrbo, ki jo potrebujejo.« 

UNICEF je nedavno prejel prvo pošiljko cepiv proti virusu mpox in sicer 215.000 odmerkov. Kmalu naj bi prispele še druge pošiljke. UNICEF podpira uvajanje cepljenja z zagotavljanjem potrebnih pripomočkov, skrbjo za logistiko ter usposabljanjem zdravstvenih delavcev za prevoz in shranjevanje cepiv.

V sodelovanju z vlado DR Konga, Svetovno zdravstveno organizacijo in Afriškim centrom za preprečevanje in obvladovanje okužb je UNICEF vodilni na področju preprečevanja in obvladovanja okužb, sodelovanja skupnosti, prehrane, duševnega zdravja in psihološke podpore ter operativnih raziskav. V zadnjih mesecih je okrepil nadzor v skupnostih in usposobil več kot 200 zdravstvenih delavcev, 100 higienikov in 200 skupin za sodelovanje v skupnosti. Poleg tega je bilo za ozaveščanje o mpox napotenih 6.000 lokalnih delavcev, pri čemer več kot 30 lokalnih radijskih postaj predvaja sporočila o javnem zdravju.

Ekipe za vključevanje skupnosti so s sporočili o virusu mpox prek množičnih medijev, osebnega stika ter SMS-ov in digitalnih kanalov doslej dosegle 46 milijonov ljudi v DR Kongu. Prihodnja prizadevanja se bodo osredotočila na komuniciranje učinkovitosti in varnosti cepiva ter na preprečevanje širjenja napačnih informacij. UNICEF podpira sodelovanje skupnosti v vseh 26 provincah.

Humanitarno pomoč v DR Kongu potrebuje več kot 25 milijonov ljudi, od tega skoraj 15 milijonov otrok. Samo na vzhodu države je razseljenih 7 milijonov ljudi, kar pomeni, da je DR Kongo eno največjih kriznih žarišč na svetu.

»Ljudje, ki jih je prizadela kriza zaradi mpox, so se že pred njo soočali s pomanjkanjem, predvsem zaradi oboroženih spopadov, razseljevanja in izbruhov drugih bolezni,« je povedala dr. Mariame Sylla. »Odziv na mpox ne sme spregledati primarnih humanitarnih potreb, vsi ukrepi pa morajo okrepiti obstoječa prizadevanja.«

Picture of UNICEF Slovenija

UNICEF Slovenija

Za vsakega otroka

Vam je objava všeč? Delite jo s prijatelji:

UNI607338
Donirajte zdaj in pomagajte lačnim otrokom do življensko potrebne pomoči.
Preberi več

Novice

Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.