Danes obeležujemo UNICEF-ov svetovni dan otrok, ki v Sloveniji poteka v znamenju duševnega zdravja. Ob tej priložnosti sta Junior ambasadorki UNICEF-a v kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije odločevalcem predali 90 resničnih anonimnih zgodb o stiskah otrok in mladih iz Slovenije ter jih pozvali k podpori krepitve sistema obravnave duševnega zdravja otrok. Pomemben korak naprej k reševanju stisk so storile tudi številne šole in njihovi učenci. Mineva tudi 35 let od sprejema Konvencije o otrokovih pravicah, ki je pomembno izboljšala življenja otrok po svetu, a številni izzivi ostajajo.
Svetovni dan otrok je največji in najpomembnejši praznik za otroke po svetu. Je priložnost, da je glas otrok slišan in upoštevan. Hkrati otroci opozarjajo na položaj najranljivejših vrstnikov po svetu. V Sloveniji letos poteka v znamenju duševnega zdravja.
Vsak 4. mladostnik v Sloveniji se sooča z duševnimi stiskami, večina pa o teh stiskah ne spregovori in jih poskuša reševati sama.
UNICEF Slovenija je pred mesecem dni v okviru odmevne kampanje Stiske iz omaric razkril 90 resničnih zgodb o stiskah otrok in mladih iz Slovenije, saj je pogovor o duševnem zdravju prvi korak do preventive ali reševanja težav. Danes, na svetovni dan otrok, pa so številni otroci in mladi po Sloveniji naredili še en korak naprej do rešitve stisk.
»Spoštovani odločevalci! Danes sem tu v imenu vseh otrok. Prinašam težek šolski nahrbtnik, poln zgodb otrok in mladih iz Slovenije, ki govorijo o njihovih težkih stiskah.« S temi besedami je 10-letna Ava, Junior ambasadorka UNICEF-a, kot predstavnica otrok, skupaj z 18-letno Junior ambasadorko UNICEF-a Izabelo, v kabinetu predsednika Vlade Republike Slovenije odločevalcemsimbolno predala pričevanja o težkih stiskah otrok. Obe sta jih pozvali tudi k podpori krepitve sistema obravnave duševnega zdravja otrok.
»Otroci v stiski pogosto ostajajo sami in brez podpore. Zato je pomembno, da te zgodbe pridejo do vas odločevalcev. Včasih od odraslih potrebujemo le vprašanje, kako se počutiš, da lahko rešimo neko stisko. V primeru večjih stisk, o katerih govorijo zgodbe v tem nahrbtniku, pa imate odločevalci moč in odgovornost, da čim hitreje zagotovite rešitev na ravni celotne države, ki bo otrokom in mladim v stiski zagotovila strokovno pomoč,« je povedala Ava.
Za duševno zdravje smo odgovorni vsi. UNICEF Slovenija si želi, da bi teža stisk iz šolskih omaric okrepila težo argumentov za takojšnje in hitro ukrepanje odločevalcev. Temo je namreč potrebno naslavljati medresorsko in na vseh nivojih. Zato je UNICEF Slovenija predsednika Vlade Republike Slovenije, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, pozval k povezovanju z namenom, da oblikujejo nujen odziv. Ta mora okrepiti podporo duševnemu zdravju otrok in mladih na način, da se celostno in učinkovito povežejo preventivne in kurativne storitve za krepitev celotne vertikale obravnave duševnega zdravja.
Kampanja Stiske iz omaric je del dolgoročnega projekta UNICEF-a Slovenija Kako se počutiš, ki si prizadeva normalizirati pogovor o duševnem zdravju, poziva k sistemskim spremembam za pravočasno in učinkovito podporo otrokom in mladim v Sloveniji pri obravnavi duševnega zdravja ter krepi psihološko prožnost otrok prek odraslih v šolah. V treh letih je bilo v projekt vključenih že več kot 1.000 pedagoških delavcev, 8.000 otrok in mladih in 14.000 staršev.
35 let Konvencije o otrokovih pravicah
Generalna skupščina Združenih narodov je 20. novembra 1989 sprejela Konvencijo o otrokovih pravicah. S tem je v svet poslala pomembno sporočilo – da so otroci osebnosti z vsemi pravicami človeka, ki pa potrebujejo posebno skrb in zaščito.
Letos torej mineva 35 let od sprejema dokumenta, ki je v ospredje postavil otroka. Gre za najbolj univerzalno sprejet dokument, saj so ga z izjemo ZDA ratificirale vse države OZN, leta 1991 tudi Slovenija. Z ratifikacijo konvencije so se države zavezale, da bodo ščitile in zagotavljale otrokove pravice ter sprejemale in izvajale politike, ki bodo vedno upoštevale največjo korist otrok.
Prav zaradi konvencije danes več otrok kot kdaj koli prej obiskuje šolo, in ne opravlja težaških del odraslih; več otrok ima možnost za brezskrbno igro, in se ne bojuje v vojnih spopadih; več deklic ima možnost, da uresniči svoj polni potencial, in ni prisiljenih v otroške poroke …
»Danes smo bogatejši za 35 let izkušenj in dokazov, ki kažejo, da upoštevanje otrokovih pravic omogoča preživetje in zdrav razvoj otrokom ter prispeva k razvoju celotne družbe. Konvencija o otrokovih pravicah pravi, da imajo vsi otroci na svetu enake pravice, žal pa te še vedno niso uresničene vsem otrokom. Kljub velikemu napredku torej številni izzivi na področju preživetja in zaščite otrok ostajajo,« je povedal Tomaž Bergoč. »Če jih naštejem le nekaj: številni otroci po vsem svetu so ujeti v krizna žarišča, otroci tudi najbolj občutijo posledice podnebnih sprememb, izpostavljeni so pastem naprednih tehnologij, ogrožen je napredek na področju izobraževanja deklic, mnogi ostajajo tudi žrtve zlorab in izkoriščanja.«
V primerjavi s svetom pred 35 leti so izzivi, s katerimi se spopadajo otroci, večji in prepletajoči, svet pa je hitrejši in odpira več kanalov ranljivosti, kar pušča nepopravljive posledice na psihičnem in fizičnem razvoju otrok. Medtem, ko so fizične posledice dobro vidne, pa so duševne stiske otrok pogosto nevidne ali spregledane. Duševno zdravje otrok in mladih pa je pomemben napovednik zdravja odraslih, saj se polovica vseh duševnih težav začne pred 15. letom starosti, 75 % vseh duševnih motenj pa se razvije do 25. leta starosti.
Odločitve, ki jih svetovni voditelji sprejmejo danes – ali jih ne sprejmejo – opredeljujejo svet, ki ga bodo podedovali otroci. Ustvarjanje boljše prihodnosti zahteva ukrepanje. Ko si zamišljamo boljši svet, nas mora voditi Konvencija o otrokovih pravicah, ki naj ostane naš kompas pri premagovanju zapletenih izzivov, s katerimi se soočamo.
Svetovni dan otrok v Sloveniji so podprli tudi Gorenjska Banka, Ljubljanski grad, Nil part of Conscia, agencija Shift in Tekstina.