UNICEF: Šole v Gazi, spremenjene v zavetišča, vse pogosteje tarče napadov

UNICEF: Šole v Gazi, spremenjene v zavetišča, vse pogosteje tarče napadov

Posledice zračnega napada na šolo Rufaida v Deir Al Balahu v Gazi.
© UNICEF/UNI676919/El Baba

Samo v oktobru 64 napadov na šole. V zadnjem letu je bilo poškodovanih 95 % vseh šol na območju Gaze.

Po najnovejših podatkih UNICEF-a in partnerjev je bilo v zadnjem mesecu na območju Gaze zabeleženih najmanj 64 napadov na šole – skoraj dva vsak dan.

V napadih naj bi bilo ubitih približno 128 ljudi, med njimi številni otroci.

Od začetka spopadov lani se je število napadov na šole – ki večinoma služijo kot zatočišča za razseljene otroke in družine – povzpelo na 226. Skupno je bilo v zadnjih 14 mesecih razseljenih več kot milijon otrok.

»Šole nikoli ne bi smele biti tarče napadov in otroci nikoli ne bi smeli biti napadeni, ko iščejo zatočišče,« poudarja izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell. »Grozote, ki smo jim priča v Gazi, postavljajo temen precedens za človeštvo, kjer otroke v rekordnem številu napadajo z bombami, medtem ko iščejo varnost v učilnicah. Travme in izgube so postale njihov vsakdan.«

Po najnovejših ocenah se je skoraj polovica napadov v oktobru, in sicer 25, zgodila na severu Gaze, kjer so zaradi ponovnega intenzivnega bombardiranja, množičnega razseljevanja in pomanjkanja zadostne pomoči otroci na robu preživetja. Nekatere šole poleg zatočišča zagotavljajo tudi točke za zdravljenje podhranjenosti za podhranjene otroke.

Po mednarodnem humanitarnem pravu so šole zaščiteni prostori. Kljub temu je bilo od začetka spopadov oktobra 2023 več kot 95 odstotkov šol v Gazi delno ali v celoti uničenih. Vsaj 87 odstotkov jih bo potrebovalo precejšnjo obnovo, preden bodo lahko ponovno delovale.

Najmanj 658.000 šoloobveznih otrok v Gazi je izključenih iz vseh formalnih učnih dejavnosti, kar ogroža njihovo prihodnost. Njihova življenja so obremenjena z duševnimi stiskami ter povečanim tveganjem za otroško izkoriščevalsko delo in otroške poroke.

Napadi na šole, ne glede na to, ali so namenjene izobraževanju ali služijo kot zatočišče za razseljene osebe, so izjemno resna kršitev otrokovih pravic. UNICEF ponovno poziva vse strani, naj v skladu z mednarodnim pravom nemudoma prenehajo s kršitvami otrokovih pravic ter napadi na civiliste in civilno infrastrukturo. Prav tako ponovno poziva k takojšnji prekinitvi ognja in zaščiti vseh otrok in civilne infrastrukture v Gazi.

»Z vsakim dnem, ko se nasilje nadaljuje, je uničenih še več življenj in izgubljenih še več prihodnosti,« je dejala Russellova. »Sprte strani morajo spoštovati mednarodno humanitarno pravo ter zaščititi šole in civilne prostore. Otroci morajo biti zaščiteni pred poškodbami, njihova pravica do izobraževanja pa mora biti zagotovljena tudi med spopadi.«

Picture of UNICEF Slovenija

UNICEF Slovenija

Za vsakega otroka

Vam je objava všeč? Delite jo s prijatelji:

UNI544675
Humanitarna kriza v Gazi in Libanonu
Preberi več

Novice

Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.