V kakšnem svetu bodo odraščali otroci čez 35 let? Kakšni bodo medsebojni odnosi, izobraževanje in skrb za okolje? O tem in še marsičem ob svetovnem dnevu otrok sprašuje anketa UNICEF-ove globalne platforme za participacijo otrok in mladih – U-Report. V Sloveniji deluje že več kot 300 U-Reporterjev, ki preko kratkih anket podajajo svoja mnenja na različne teme, ki so pomembne za otroke in mlade.
Letos obeležujemo 35. obletnico sprejema Konvencije o otrokovih pravicah. Zaradi nje in napredka, ki je bil dosežen v preteklih letih, danes milijoni otrok po svetu živijo boljše življenje, a številni izzivi ostajajo. Odločitve, ki jih svetovni voditelji sprejmejo danes – ali jih ne sprejmejo – opredeljujejo svet, v katerem bodo živeli otroci v prihodnosti.
Danes smo bogatejši za 35 let izkušenj in dokazov, ki kažejo, da upoštevanje otrokovih pravic omogoča preživetje in zdrav razvoj otrokom ter prispeva k razvoju celotne družbe. Ustvarjanje boljše prihodnosti zahteva torej sprejemanje odločitev, ki v središče postavljajo otrokove pravice, in upoštevanje glasu otrok.
O tem, kakšen svet si otroci in mladi v Sloveniji predstavljajo čez 35 let, sprašuje anketa U-Reporta. Odgovore, ki se generirajo v realnem času, je mogoče spremljati na https://slovenija.ureport.in/opinion/4003/ .
Poudarki iz U-Reportove ankete o prihodnosti
∙ Otroci in mladi v Sloveniji si prihodnost predstavljajo precej temačno, kar je zaskrbljujoče. Kar 38 % U-Reporterjev si namreč čez 35 let predstavlja svet, kjer se ljudje še vedno vojskujemo, narava trpi, primanjkuje hrane in vode. Zgolj 3 % vprašanih je bolj optimističnih in si prihodnost predstavlja kot svet, kjer ljudje živimo v miru, brez lakote, bolezni in revščine.
∙ 44 % U-Reporterjev meni, da bo izobraževanje v prihodnosti podobno današnjemu, a z več tehnologije in inovacij. 25 % jih meni, da bo umetna inteligenca prilagodila učenje posameznikom.
∙ Na vprašanje, kakšne odnose pričakujejo v prihodnosti, je največ (44 %) U-Reporterjev odgovorilo, da bomo ljudje bolj oddaljeni in manj povezani, 34 % jih meni, da bomo več komunicirali prek tehnologije kot osebno in 16 % da se bodo odnosi odvijali večinoma prek virtualnih svetov. Zgolj 6 % pa menijo, da bo več poudarka na osebnih stikih in skupnostih.
∙ Zaskrbljujoče je, da največ (50 %) U-Reporterjev meni, da bodo imeli otroci v prihodnosti več težav z duševnim zdravjem zaradi stresnega načina življenja in da bodo načini spopadanja s težavami drugačni (28 %). Zgolj 8 % jih meni, da bodo duševne težave manj pogoste zaradi napredka znanosti.
∙ Spodbudno je, da bo participacija mladih tudi v prihodnje izjemno pomembna in digitalna. Največ (40 %) U-Reporterjev meni, da bodo mnenje izražali prek spleta in družbenih omrežij, da bodo imeli več možnosti za izražanje (18 %), da bodo pri odločitvah sodelovali z digitalnimi glasovanji (17 %) oz. da bo umetna inteligenca zbirala in upoštevala njihova mnenja (14 %). Sodelovali bodo tudi v skupnostih in organizacijah, kjer bodo ustvarjali spremembe (12 %).
∙ Skrb za okolje bo tudi v prihodnosti še vedno izziv, ker ljudje ne bodo želeli spremeniti navad, meni večina U-Reporterjev (52 %). Sledijo tisti, ki menijo, da bo tehnologija skrbela za okolje (18 %), da bodo otroci ključni pri reševanju okoljskih težav (15 %), najmanj vprašanih pa meni, da bo svet usmerjen v ekologijo in trajnostni razvoj (14 %).
UNICEF-ova platforma U-Report je bila ustvarjena z namenom spodbujanja participacije otrok in mladih. V 102 državah sveta deluje že več kot 36 milijonov U-Reporterjev. Ti preko aplikacij za klepet (Facebook, Instagram, Whatsapp, Viber …) brezplačno in anonimno podajajo svoja mnenja, UNICEF pa z odgovori spodbuja odrasle, da sprejemajo odločitve v korist otrok. U-Reporterjem se lahko pridružite na www.slovenija.ureport.in/join.
U-Report Slovenija deluje pod okriljem UNICEF-a Slovenija, s sofinanciranjem ministrstva za digitalno preobrazbo in s podporo članov uredniške skupine, imenovane U-Skupina, v kateri so zastopani tudi otroci in mladi.
Vrednosti so zaokrožene na najbližje cele odstotke, zato skupni seštevek morda ni natanko 100 %.
Rezultati anket odražajo mnenja, ki so jih posredovali U-Reporterji in niso reprezentativni za otroke in mlade po vsem svetu ali za posamezno državo oz. regijo. UNICEF Slovenija si prizadeva okrepiti glas otrok in mladih, zato lahko preko U-Reporta posredujejo svoje izkušnje in stališča. U-Report pri pridobivanju mnenj ne uporablja statističnih metod za reprezentativnost vzorca. Priporočeno je, da se rezultati anket uporabljajo kot dodaten vir, ki podkrepi statistično zanesljivejše metode zbiranja podatkov.