UNICEF: Kako bo izgledalo otroštvo v prihodnosti

UNICEF: Kako bo izgledalo otroštvo v prihodnosti

Deklica v rdeči majici stoji ob steni in gleda v kamero.
© UNICEF/UNI503511/Bseiso

UNICEF opozarja na največje izzive za otroke.

Najnovejše UNICEF-ovo poročilo razkriva možne scenarije sveta v letu 2050 in opozarja na največje izzive za otroke, kot so ekstremne podnebne krize, demografske spremembe in velike tehnološke razlike. O tem, kako bo izgledal svet v prihodnosti, razmišljajo tudi otroci in mladi iz Slovenije, v najnovejši anketi U-Report.

Najnovejše UNICEF-ovo poročilo se ozira v leto 2050 in predvideva, kako bi lahko tri dolgoročne globalne sile – megatrendi – vplivale na življenja otrok v prihodnosti: demografske spremembe, podnebne in okoljske krize ter napredne tehnologije.

Podnebna kriza je že zdaj resna; lansko leto je bilo najbolj vroče leto v zgodovini. Poročilo navaja, da bodo podnebne in okoljske krize v desetletju 2050-2059 še bolj razširjene, saj bo osemkrat več otrok izpostavljenih ekstremnim vročinskim valovom, trikrat več ekstremnim poplavam rek in skoraj dvakrat več ekstremnim požarom v naravi v primerjavi z desetletjem 2000-2009. Zato so nujno potrebni ciljno usmerjeni okoljski ukrepi za zaščito vseh otrok in zmanjšanje tveganj, s katerimi se soočajo.

Napovedi kažejo na staranje prebivalstva in zmanjševanje deleža otrok v vseh regijah sveta. Medtem ko bo Južna Azija ostala ena od regij z največjim številom otrok, se ji bodo pridružile Vzhodna in Južna Afrika ter Zahodna in Srednja Afrika. Te regije že zdaj težko zadovoljujejo osnovne potrebe otrok, hkrati pa se soočajo z velikimi podnebnimi tveganji in nimajo ustrezne digitalne infrastrukture. Tovrstne demografske spremembe povzročajo izzive, saj so nekatere države pod pritiskom, da razširijo storitve za veliko število otrok, medtem ko druge usklajujejo potrebe naraščajočega starejšega prebivalstva.

Poročilo poudarja, da napredne tehnologije, kot je umetna inteligenca, predstavljajo priložnosti in hkrati nevarnosti za otroke, ki se že srečujejo z umetno inteligenco, vgrajeno v aplikacije, igrače, virtualne pomočnike, igre in učno programsko opremo. Toda digitalni razkorak ostaja velik. Trenutno ima dostop do interneta več kot 95 odstotkov ljudi v državah z visokimi dohodki, v državah z nizkimi dohodki pa zgolj 26 odstotkov, kar bo vplivalo na sposobnost učinkovite in odgovorne uporabe digitalnih orodij v izobraževanju in delovnih mestih v prihodnosti.

»Otroci se soočajo s številnimi krizami, ki naj bi se v prihodnjih letih še okrepile,« je povedala izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell. »Projekcije kažejo, da odločitve, ki jih svetovni voditelji sprejmejo danes – ali jih ne sprejmejo – opredeljujejo svet, ki ga bodo podedovali otroci. Ustvarjanje boljše prihodnosti leta 2050 zahteva več kot le domišljijo, zahteva tudi ukrepanje. Desetletja napredka, zlasti pri deklicah, so ogrožena.« Poročilo vsebuje tudi spodbudne novice, kot so podaljšanje pričakovane življenjske dobe ob rojstvu in izboljšanje dostopa do izobraževanja.

O prihodnosti razmišljajo tudi otroci in mladi v Sloveniji. Ob 35. obletnici sprejema Konvencije o otrokovih pravicah in svetovnem dnevu otrok so U-Reporterji v najnovejši anketi UNICEF-a Slovenija odgovarjali na vprašanja o tem, kakšen svet si predstavljajo čez 35 let.

Nekaj poudarkov iz U-Reportove ankete o svetu čez 35 let:

  • U-Reporterji v Sloveniji si prihodnost predstavljajo precej temačno, kar je zaskrbljujoče. Kar 38 % si jih namreč čez 35 let predstavlja svet, kjer se ljudje še vedno vojskujemo, narava trpi, primanjkuje hrane in vode. Zgolj 3 % vprašanih je bolj optimističnih in si prihodnost predstavlja kot svet, kjer ljudje živimo v miru, brez lakote, bolezni in revščine.
  • 44 % U-Reporterjev meni, da bo izobraževanje v prihodnosti podobno današnjemu, a z več tehnologije in inovacij. 25 % jih meni, da bo umetna inteligenca prilagodila učenje posameznikom.
  • Na vprašanje, kakšne odnose pričakujejo v prihodnosti, je največ (44 %) U-Reporterjev odgovorilo, da bomo ljudje bolj oddaljeni in manj povezani, 34 % jih meni, da bomo več komunicirali prek tehnologije kot osebno in 16 % da se bodo odnosi odvijali večinoma prek virtualnih svetov.  Zgolj 6 % pa menijo, da bo več poudarka na osebnih stikih in skupnostih.
  • Zaskrbljujoče je, da največ (50 %) U-Reporterjev meni, da bodo imeli otroci v prihodnosti več težav z duševnim zdravjem zaradi stresnega načina življenja in da bodo načini spopadanja s težavami drugačni (28 %). Zgolj 8 % jih meni, da bodo duševne težave manj pogoste zaradi napredka znanosti.
  • Spodbudno je, da bo participacija mladih tudi v prihodnje izjemno pomembna in digitalna.  Največ (40 %) U-Reporterjev meni, da bodo mnenje izražali prek spleta in družbenih omrežij, da bodo imeli več možnosti za izražanje (18 %), da bodo pri odločitvah sodelovali z digitalnimi glasovanji (17 %) oz. da bo umetna inteligenca zbirala in upoštevala njihova mnenja (14 %). Sodelovali bodo tudi v skupnostih in organizacijah, kjer bodo ustvarjali spremembe (12 %).
  • Skrb za okolje bo tudi v prihodnosti še vedno izziv, ker ljudje ne bodo želeli spremeniti navad, meni večina U-Reporterjev (52 %). Sledijo tisti, ki menijo, da bo tehnologija skrbela za okolje (18 %), da bodo otroci ključni pri reševanju okoljskih težav (15 %), najmanj vprašanih pa meni, da bo svet usmerjen v ekologijo in trajnostni razvoj (14 %).

»Danes smo bogatejši za 35 let izkušenj in dokazov, ki kažejo, da upoštevanje otrokovih pravic omogoča preživetje in zdrav razvoj otrokom ter prispeva k razvoju celotne družbe. Ustvarjanje boljše prihodnosti zahteva torej sprejemanje odločitev, ki v središče postavljajo otrokove pravice, in upoštevanje glasu otrok,« je povedal Tomaž Bergoč, izvršni direktor UNICEF-a Slovenija.

U-Report je globalna UNICEF-ova platforma, ki deluje v 102 državah sveta in povezuje več kot 36 milijonov U-Reporterjev. V Sloveniji deluje pod okriljem UNICEF-a Slovenija, s sofinanciranjem ministrstva za digitalno preobrazbo in s podporo članov uredniške skupine, imenovane U-Skupina, v kateri so zastopani tudi otroci in mladi. V Sloveniji deluje že več kot 300 U-Reporterjev, ki preko kratkih anket podajajo svoja mnenja na različne teme, ki so pomembne za otroke in mlade, UNICEF pa z odgovori spodbuja odrasle, da sprejemajo odločitve v korist otrok.

Picture of UNICEF Slovenija

UNICEF Slovenija

Za vsakega otroka

Vam je objava všeč? Delite jo s prijatelji:

UNI544675
Humanitarna kriza v Gazi in Libanonu
Preberi več

Novice

Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.