Spoznajte, kako je UNICEF v Venezueli in na Madagaskarju del inovativnih ter trajnostnih rešitev, ki otrokom zagotavljajo dostop do čiste pitne vode.
Na svetu se več kot 739 milijonov otrok sooča z velikim ali zelo velikim pomanjkanjem vode, 436 milijonov pa jih živi na območjih, ki so izpostavljena hudemu pomanjkanju vode. Učinki podnebnih sprememb nevarnosti za slabšo kakovost vode le še povečujejo. Gre zlasti za območja, kjer vode že tako primanjkuje ali pa za regije, ki so bolj izpostavljene naravnim nesrečam.
Da bi otrokom zagotovili dostop do čiste pitne vode ne glede na to, kje živijo, UNICEF uporablja različne rešitve, ki so prilagojene tako, da so odporne na podnebne pretrese in omejujejo emisije toplogrednih plinov. UNICEF v sodelovanju z lokalnimi oblastmi in ob podpori partnerjev pogosto daje prednost vodnim sistemom, ki uporabljajo obnovljive vire energije, in inovativnim tehnologijam, ki pomagajo predvideti izredne razmere, povezane z vodo, še preden se začnejo.
Predstavljamo vam dva primera, kjer UNICEF skrbi, da imajo otroci dostop do čiste pitne vode. Gre za polsuhe regije na Madagaskarju in v tropskem gozdu v Venezueli.
Na Madagaskarju ima dostop do čiste pitne vode le 42 odstotkov prebivalcev. Ljudje, ki živijo v odročnih vaseh, morajo po vodo pogosto hoditi od 5 do 20 kilometrov. Prav tako je uživanje onesnažene površinske vode iz odprtih virov, kot so jezera, ribniki in reke, zelo pogosto.
Razmere so še bolj zaskrbljujoče v sušnih južnih regijah, zlasti v regiji Androi, najbolj sušni regiji v državi, kjer ljudje še posebej čutijo posledice podnebnih sprememb zaradi vse pogostejših in intenzivnejših suš.
Od leta 2015 UNICEF s partnerji pomanjkanje vode rešuje z vrtanjem več kot 685 vrtin po vsej državi. Žal pa nekatere od vrtin ne prinašajo pričakovanih rezultatov, saj količina vode v njih pogosto postaja nezadostna ali nevarna za uporabo zaradi prekomernega izkoriščanja, suše in zasoljevanja.
V teh primerih nam na pomoč priskoči tehnologija. Na južnem, vzhodnem in jugovzhodnem Madagaskarju je UNICEF s partnerji v vrtine namestil naprave za merjenje kakovosti in ravni podtalnice. Te naprave preko internetne povezave pošiljajo informacije o ravni, slanosti in temperaturi vode v javni informacijski sistem, ki redno pripravlja poročila o kakovosti vode. Sistem tudi samodejno opozarja, ko voda doseže zelo nizko raven.
Spremljanje kakovosti in ravni vode v vrtinah je koristno iz več razlogov. "Skupnosti se lahko izognejo preveliki porabi v sušnih mesecih in spremljajo nivo vode skozi leto. S tem opazujejo stanje in lahko predvidijo, ali bo vrtina presahnila. Nato lahko še dovolj zgodaj ukrepajo, da bi preprečile izsušitev vodnjaka, tako, da omejijo črpanje podzemne vode in napolnijo rezerovar z gradnjo jezov," pojasnjuje Franklin Golay, tehnični sodelavec v UNICEF-ovem centru za vodo, sanitarije in izobraževanje na oddelku za oskrbo.
Pri UNICEF-u urejamo namestitev podobnih sistemov za spremljanje dodatnih 50 vrtin po vsem Madagaskarju in preučujemo, kako bi program še razširili. Enak pristop uporabljamo tudi v drugih državah, med drugim v Sudanu, Afganistanu in Pakistanu, kjer s pomočjo tehničnih specifikacij usmerjamo nakup opreme, potrebne za podobne projekte.
V mestu San Francisco de Guayo v Venezueli, kjer živi avtohtona skupnost Warao, je vode veliko. Mesto je oddaljeno šest ur vožnje z ladjo od Tucupite, glavnega mesta države Delta Amacuro. Leži ob reki Orinoko, ki je po pretoku četrta največja reka na svetu.
Do nedavnega so prebivalci te skupnosti pili vodo neposredno iz reke, kar je pogosto povzročalo zdravstvene težave zaradi onesnaženosti. Bolezni, ki se prenašajo z vodo, kot sta driska in griža, so bile pogoste in so predstavljale tudi vzrok smrti med otroki.
Marca 2023 je skupnost dobila dostop do čiste pitne vode zaradi namestitve prve čistilne naprave na sončno energijo na tem območju. Naprava, ki jo je zgradil UNICEF ob podpori lokalnih oblasti in mednarodnih donatorjev, neposredno koristi 10 tisoč prebivalcem San Francisca de Guayo in okoliškim skupnostim. Poleg tega izboljšuje storitve, ki jih zagotavlja zdravstveni center, saj zagotavlja varnejše porode, boljšo oskrbo otrok, ki potrebujejo hospitalizacijo in boljše prakse dojenja.
Pedro Ogando Dos Santos, UNICEF-ov venezuelski strokovnjak za vodo in sanitarije, pravi, da je bila podpora lokalne vlade pri prevozu in logistiki ključnega pomena za gradnjo elektrarne: "Gradnja, ki je trajala tri tedne, je zahtevala logistično zahtevno operacijo. Slednja je vključevala prevoz delavcev in potrebne opreme, vključno s solarnimi paneli, filtri ter rezervoarji za vodo."
Podpora lokalne skupnosti je ključna tudi za zagotavljanje pravilne uporabe čiste pitne vode in vzdrževanje elektrarne. Člani skupnosti so bili usposobljeni za vzdrževanje čistoče in delovanje čistilne naprave. Prav tako pa aktivno sodelujejo pri spodbujanju družin, da uporabljajo prečiščeno vodo. "Veliko domačinov še zmeraj meni, da je prečiščena voda mrtva in imajo raje vodo, ki prihaja neposredno iz reke. V izobražavanja vključujemo voditelje skupnosti, predvsem ženske, ki nam pomagajo razložiti pomen uporabe vode iz čistilne naprave in razdeliti vedra za njeno zbiranje."
Pedro je prepričan, da je tovrstno trojno sodelovanje mogoče še razširiti, da bi čisto pitno vodo zagotovili tudi drugim avtohtonim skupnostim v Venezueli in uravnotežili visoke stroške prečiščevanja vode za ljudi, ki živijo na podeželju. "Naprave na sončno energijo je enostavno vzdrževati, kar ljudem v teh skupnostih omogoča ne le varno uporabo vode, temveč tudi vseživljenjsko samostojnost," pravi.
Paketki veselja so nujne življenjske potrebščine za ogrožene otroke po vsem svetu. In še več! So neizmerno veselje nekoga, ki prav to darilo resnično potrebuje!
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.