V Gazi narašča podhranjenost. Otroci stradajo.
V Gazi narašča podhranjenost. Otroci stradajo.
UNICEF okrepil pomoč za otroke v Gazi

UNICEF okrepil pomoč za otroke v Gazi

Jana stoji med ruševinami svojega uničenega doma v Rafi, v rokah drži raztrgan šolski nahrbtnik - eno od redkih stvari, ki jih je rešila iz ruševin.
© UNICEF/UNI724433/El Baba

Od začetka premirja je v Gazo vstopilo že več kot 350 UNICEF-ovih tovornjakov s humanitarno pomočjo. Po več kot 15 mesecih vojne pomoč potrebuje okoli 1 milijon otrok.

UNICEF je okrepil dostavo in zagotavljanje nujne humanitarne pomoči za otroke v Gazi. V prvem tednu po razglasitvi premirja je na to območje prispelo več kot 350 UNICEF-ovih tovornjakov s humanitarnimi zalogami. UNICEF Slovenija nadaljuje z zbiranjem pomoči za otroke v Gazi – darovati je mogoče na unicef.si ali preko SMS-a UNICEF10 na 1919.

Tovornjaki s čisto pitno vodo, higienskimi kompleti, terapevtsko hrano za zdravljenje podhranjenosti, toplimi oblačili, šotorskimi ponjavami in drugo nujno humanitarno pomočjo na območje Gaze vstopajo tako čez prehode na severu kot na jugu, UNICEF pa humanitarne zaloge nato v sodelovanju s partnerji razdeljuje družinam v stiski.

Več kot 2 milijona ljudi na območju Gaze, med katerimi je polovica otrok, se sooča z nepredstavljivim pomanjkanjem osnovnih dobrin, kot so čista pitna voda, ustrezne sanitarije, hrana in zdravstvena oskrba. Škoda na infrastrukturi je obsežna, saj so številne šole, bolnišnice in domovi povsem uničeni.

»Naše ekipe delajo 24 ur na dan, da bi povečale obseg nujno potrebne humanitarne pomoči, zlasti na območjih, ki jih pred premirjem zaradi operativnih izzivov ali omejitev ni bilo mogoče doseči,« je povedala Catherine Russell, izvršna direktorica UNICEF-a. »UNICEF-ove ekipe s terena poročajo o otrocih, ki obupano potrebujejo pomoč. Premirje je prineslo nekaj olajšanja, vendar se družine vračajo na območja, ki so popolnoma uničena. Fizične in čustvene brazgotine so globoke.«

Ta kriza je najbolj prizadela otroke, zato je treba nujno poskrbeti za njihove neposredne potrebe ter jim zagotoviti varnost, izobraževanje in dobro počutje.

Samo s premirjem se trpljenje otrok na območju Gaze ne bo končalo. Ob propadu vseh osnovnih storitev ter obsežnem uničenju stanovanjskih, zdravstvenih in izobraževalnih objektov je raven humanitarnih potreb skoraj nepredstavljiva. UNICEF in partnerji so še naprej pripravljeni krepiti odziv, vendar je nujno, da mednarodna skupnost ta prizadevanja podpre z nujno potrebnimi finančnimi sredstvi.

V prvi fazi premirja namerava UNICEF dostaviti 50 tovornjakov humanitarne pomoči na dan. Na mejnih prehodih z Gazo je pripravljenih še na stotine palet s pomočjo, še več pa jih je na poti, pri čemer imajo prednost izdelki, ki so jih lokalne skupnosti in humanitarni partnerji opredelili kot najnujnejše.

UNICEF na terenu pospešeno izvaja tudi storitve za otroke in njihove družine, kot so podpora pri duševnem zdravju in psihosocialna podpora ter druge ključne storitve na področju oskrbe z vodo, sanitarij in prehrane.

UNICEF se osredotoča tudi na zagotavljanje cepiv in podpornih ekip za cepljenje tistih otrok, ki so v preteklosti zamudili cepljenje, da se prepreči izbruh otroških nalezljivih bolezni. Hkrati UNICEF širi in povečuje obseg pregledovanja in zdravljenja podhranjenosti za najranljivejše otroke. Bolnišnice na območju Gaze, zlasti na severu, bodo deležne podpore za povečanje zmogljivosti, zlasti na oddelkih za novorojenčke.

UNICEF bo povečal tudi podporo za proizvodnjo čiste pitne vode in zagotavljanje ustreznih sanitarij ter ozaveščanje o tveganjih, kot so neeksplodirana ubojna sredstva in ločevanje družin. UNICEF si tudi prizadeva, da bi družinam zagotovil storitve za zaščito otrok, podporo pri duševnem zdravju in psihosocialno podporo, večnamensko denarno pomoč in dostop do izobraževanja za vse šoloobvezne otroke.

»Premirje je priložnost za začetek obnove, za katero upamo, da bo omogočila trajni mir,« je povedala Catherine Russell. »Ključnega pomena je, da se obnovljena dostava humanitarne pomoči ohrani in da se humanitarnim delavcem zagotovi varen in neoviran dostop do pomoči potrebnih, da bodo lahko pomagali zadovoljiti potrebe, ki so ogromne.«

UNICEF poziva mednarodno skupnost, naj pri prizadevanjih za obnovo prednostno obravnava potrebe otrok in zagotovi, da bodo humanitarni akterji imeli na voljo dovolj finančnih sredstev, humanitarni koridorji pa bodo odprti in varni.

UNICEF pozdravlja izpustitev 12 otrok, starih le 15 let, iz izraelskega zapora, pa tudi mladih, ki so bili pridržani še kot otroci. UNICEF poziva k odpravi vseh oblik pridržanja otrok. UNICEF ponovno poziva k izpustitvi vseh talcev z območja Gaze, zlasti dveh preostalih otrok.

Nujno je, da vse strani spoštujejo sporazum o premirju in svoje obveznosti po mednarodnem pravu. Ta pozitivni napredek je treba ohraniti, saj je v interesu vseh otrok.

Fotografija: Jana stoji med ruševinami svojega uničenega doma v Rafi, v rokah drži raztrgan šolski nahrbtnik – eno od redkih stvari, ki jih je rešila iz ruševin.

Picture of UNICEF Slovenija

UNICEF Slovenija

Za vsakega otroka

Vam je objava všeč? Delite jo s prijatelji:

Podhranjena dojenčica Sewar v stabilizacijskem centru v bolnišnici Nasser na območju Gaze.
Otroci v Gazi nujno potrebujejo pomoč
Pomagajte zagotoviti osnovne potrebščine, kot so hrana, zdravstvena oskrba, čista pitna voda in i...
Preberi več

Novice

Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.