Ishamel Beah je bil v otroštvu prisilno rekrutiran kot vojak. Danes je UNICEF-ov ambasador dobre volje in svetovno znani pisatelj.
Ishmael Beah je le eden od nekdanjih otrok vojakov, ki jim je UNICEF s podporo darovalcev rešil življenje ter omogočil otroštvo. Ishmael, ki je leta 2019 obiskal tudi Slovenijo in podprl kampanjo UNICEF-a Slovenija za pomoč otrokom, je danes glasen zagovornik otrokovih pravic, mednarodno priznani pisatelj, večkrat nagrajeni avtor, eden od najbolje prodajanih avtorjev na lestvicah revije New York Times in UNICEF-ov ambasador dobre volje.
Ishmaelova življenjska zgodba se bere kot napet roman, zato ni nič nenavadnega, da svoje življenje posveča navdihovanju ljudi.
Zaradi državljanske vojne v Sierri Leone je Ishmael kot otrok izgubil družino, pri trinajstih je bil prisiljen postati otrok vojak. Njegovo življenje se je več kot 2 leti in pol odvijalo v vrtincu vojne in nasilja. Doživljal je vse tisto, česar ne bi smel doživeti noben otrok.
Po prisilnem sodelovanju v oboroženih spopadih je bil s pomočjo UNICEF-a rešen iz vojaškega primeža ter se podal na dolgo pot reintegracije v normalno življenje. V letih, ki so sledila, je s svojim aktivnim delovanjem in zagovorništvom otrokovih pravic postal predvsem glas otrok, ki doživljajo nasilje v kriznih žariščih, njihovo upanje in vzornik.
Svojo pretresljivo in ganljivo življenjsko zgodbo je Ishmael opisal v knjigi Daleč stran: Spomini malega vojaka (v izvirniku: A Long Way Gone: Memoirs of a Boy Soldier). Prisluhnite mu v videu, ki smo ga posneli med njegovim obiskom v Sloveniji.
Vsak otrok ima pravico, da je zaščiten pred nasiljem, izkoriščanjem in zlorabami. Kljub temu je danes na deset tisoče dečkov in deklic prisiljenih sodelovati z oboroženimi skupinami v kriznih žariščih po vsem svetu.
Otroci imajo v oboroženih skupinah različne vloge, med drugim so vojaki, kuharji, nosači, kurirji in vohuni, pa tudi žrtve spolnih zlorab. Med njimi so tudi deklice. Dokler se bodo odvijala tovrstna grozodejstva, si mora mednarodna skupnost prizadevati za prenehanje zlorab otrok v vojaške namene.
Nekatere otroke ugrabijo ali jih prisilno rekrutirajo, spet drugi so v sodelovanje v oboroženih skupinah primorani zaradi revščine, možnih posledic politične ali družbene izključenosti ali želje po maščevanju zločinov, ki so bili storjeni nad njihovimi družinami. V vsakem primeru je vključenost otrok v oborožene skupine in njihova rekrutacija v vojaške namene huda kršitev otrokovih pravic, poudarja UNICEF, zato strogo obsoja vključevanje otrok v oborožene spopade.
Zahvaljujoč podpori darovalcev, si lahko UNICEF v sodelovanju s partnerskimi organizacijami prizadeva za izpustitev vseh otrok vojakov iz oboroženih vrst in jim pomaga pri njihovi reintegracijo v družbo. Z vladami in s parterji po vsem svetu sodeluje pri načrtovanju in implementaciji politik, ki sistemsko spreminjajo življena otrok na bolje, ozaveščanju v skupnostih za spremembo norm in vrednot, podpori staršem in skrbnikom ter zagotavlja psihosocialno pomoč in programe za ogrožene otroke. Otrokom pomaga pri združitvi z družino, nudi jim zdravstveno oskrbo in psihosocialno pomoč ter spodbuja njihovo šolanje. Išče tudi priložnosti in sredstva za zaščito otrok pred vključevanjem v oborožene sile.
Oglejte si animacijo, ki temelji na resnični zgodbi Jamesa, nekdanjega otroka vojaka iz Južnega Sudana, ki je bil julija 2017 združen s svojo družino. Izpustitev otrok vojakov iz oboroženih sil in skupin v tej državi podpira tudi UNICEF.
Paketki veselja so nujne življenjske potrebščine za ogrožene otroke po vsem svetu. In še več! So neizmerno veselje nekoga, ki prav to darilo resnično potrebuje!
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.