Premirje v Gazi: pomoč lahko končno doseže še več otrok.
Premirje v Gazi: pomoč lahko končno doseže še več otrok.
Drugi krog cepljenja proti otroški paralizi v Gazi

Drugi krog cepljenja proti otroški paralizi v Gazi

Otroci prejemajo cepiva proti otroški paralizi.
© UNICEF/UNI638305/El Baba

Jean Gough iz UNICEF-a v Palestini na novinarski konferenci v Palači narodov v Ženevi.

Po 25 letih se je v Gazo vrnila že skoraj izkoreninjena otroška paraliza. Za to bolezen ne obstaja zdravilo, jo je pa mogoče preprečiti s cepljenjem.

UNICEF je dostavil 1,6 milijona doz cepiva proti otroški paralizi in s partnerji izvedel eno izmed najbolj nevarnih in težkih kampanj cepljenja na svetu.

V nadaljevanju povzemamo besede Jean Gough, posebne predstavnice UNICEF-a v Palestini, na novinarski konferenci v Palači narodov v Ženevi.

»Želela sem izpostaviti logistične izzive, ki jih prinaša takšna kampanja cepljenja. Prvi krog cepljenja, ki se je uspešno začel septembra, je humanitarne delavce na terenu soočil z velikimi težavami, vključno z delovanjem sredi uničene infrastrukture.

V zadnjem letu je bilo uničenih 75 odstotkov obstoječe tako imenovane hladne verige, ki je ključna za vsako kampanjo cepljenja, saj je vojna opustošila celotno območje. Da bi rešil težavo, je moral UNICEF poleg 1,6 milijona odmerkov cepiv pripeljati še hladilnike, zamrzovalnike in posebne nosilce cepiv – vso opremo, potrebno za vzdrževanje zalog pri temperaturi med 2 in 8°C.     

Velik izziv predstavlja tudi nenehno razseljevanje prebivalstva. Na severu območja Gaze je bilo izdanih več ukazov za preselitev ljudi, ki so prizadeli na tisoče otrok. 

Tudi v drugem krogu cepljenja bo izjemno pomembno, da se na severu spoštujejo lokalizirani humanitarni premori, kot tudi, da se ljudje ne bodo prisiljeni seliti z enega območja na drugo. Le tako bomo lahko med prebivalci na severu cepili vsaj 90 odstotkov otrok, mlajših od 10 let.

V drugem krogu bomo otrokom dajali tudi vitamin A, ki pomaga okrepiti njihov imunski sistem. Gre za preprost ukrep, ki pa je ključnega pomena za ohranjanje zdravja tisočih otrok, ki živijo v izjemno težkih higienskih in sanitarnih razmerah.

Zelo pomembno je tudi, da so družine ustrezno obveščene o drugem krogu cepljenja. Več kot 800 socialnih mobilizatorjev bo družine ozaveščalo o pomenu drugega odmerka ter o datumih in lokacijah cepljenja.

Tako kot v prvem krogu bomo tudi tokrat predvajali radijske oglase, pošiljali SMS sporočila in uporabili vse digitalne kanale, ki so na voljo v Gazi, da bi razširili ta sporočila. To ozaveščanje se bo nadaljevalo do zaključka drugega kroga. Tudi tokrat bodo lokalne ekipe napotene na območja, ki potrebujejo posebno usklajevanje, da bi dosegli otroke, tudi tiste, ki v prvem krogu niso mogli prejeti cepiva.

Ponovno želim poudariti pomen lokalnih humanitarnih premorov kot predpogoja za uspešen drugi krog cepljenja. Ena stvar je gotova: na aktivnem bojnem območju je nemogoče uspeti. Zato je nujno potrebno, da bi vsi humanitarni delavci lahko delovali v varnem okolju in bi vsi starši lahko brez strahu pripeljali svoje otroke. Vse strani zato pozivamo, da to spoštujejo.

Prvi krog kampanje proti otroški paralizi je svetu pokazal, da je mogoče z združenimi močmi otrokom v Gazi, tudi na severu, zagotoviti nujno pomoč. Ključnega pomena je, da se to ponovi tudi v drugem krogu. Prav tako pa bi morali biti sposobni storiti več v drugih pogledih za otroke na območju Gaze.«

Picture of UNICEF Slovenija

UNICEF Slovenija

Za vsakega otroka

Vam je objava všeč? Delite jo s prijatelji:

Otroci v Gazi nasmejani mahajo v kamero.
Otroci v Gazi potrebujejo pomoč, da okrevajo.
Skupaj lahko zagotovimo preživetje najranljivejših in boljšo prihodnost za otroke, ki so preživel...
Preberi več

Novice

Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.