V Gazi narašča podhranjenost. Otroci stradajo.
V Gazi narašča podhranjenost. Otroci stradajo.
V otroško delo je prisiljenih 138 milijonov otrok 

V otroško delo je prisiljenih 138 milijonov otrok 

V Kouffu v Beninu 12-letni Jean (levo) skupaj z drugim dečkom dela v gramoznici.
© UNICEF/UNI794988/

Novo poročilo UNICEF-a in Mednarodne organizacije dela sicer kaže, da se je otroško delo od začetka stoletja skorajda prepolovilo, a na globalni ravni še vedno ne dosegamo ciljev za njegovo odpravo.

Po najnovejših ocenah, ki sta jih danes objavila UNICEF in Mednarodna organizacija dela (ILO), je bilo leta 2024 v otroško delo vključenih skoraj 138 milijonov otrok, od tega približno 54 milijonov v nevarna dela, ki bi lahko ogrozila njihovo zdravje, varnost in razvoj. 

Najnovejši podatki kažejo, da se je od leta 2020 za več kot 20 milijonov zmanjšalo število otrok, ki so vpeti v otroško delo, s čimer se je obrnil zaskrbljujoč trend naraščanja med letoma 2016 in 2020. Kljub temu pa svet ni dosegel cilja, da bi do leta 2025 odpravili otroško delo. 

Najnovejše poročilo o otroškem delu, ki sta ga UNICEF in ILO objavila dan pred svetovnim dnevom boja proti otroškemu delu in na mednarodni dan igre, poudarja kruto realnost: kljub dosežkom v boju proti otroškemu delu je milijonom otrok še vedno odvzeta pravica do učenja, igre in otroštva. 

»Ugotovitve našega poročila dajejo upanje in kažejo, da je napredek mogoč. Otroci bi se morali učiti, ne pa delati. Starši morajo dobiti podporo in dostop do dostojnega dela, da si bodo lahko privoščili, da bodo njihovi otroci v učilnicah, ne pa da bodo prodajali stvari na tržnicah ali družinskih kmetijah, da bi pomagali preživljati družino. Vendar se ne smemo pustiti preslepiti dejstvu, da je pred nami še dolga pot, preden bomo dosegli svoj cilj – odpravo otroškega dela,« je povedal Gilbert F. Houngbo, generalni direktor ILO. 

Podatki kažejo, da je kmetijstvo še vedno največji sektor, ko gre za otroško delo, saj predstavlja 61 odstotkov vseh primerov, sledijo storitve (27 odstotkov), kot sta delo na domu in prodaja blaga na tržnicah, in industrija (13 odstotkov), vključno z rudarstvom in proizvodnjo. 

V Aziji in na Pacifiku je bilo od leta 2020 doseženo največje zmanjšanje otroškega dela, s 6 na 3 odstotke (z 49 na 28 milijonov otrok). V Latinski Ameriki in na Karibih se je v zadnjih štirih letih razširjenost otroškega dela ohranila, a se je skupno število prizadetih otrok zmanjšalo z 8 milijonov na približno 7 milijonov, ugotavlja poročilo. Največje breme še vedno nosi Podsaharska Afrika, saj skoraj dve tretjini vseh otrok v otroškem delu prihaja iz te regije, kar je približno 87 milijonov otrok. Čeprav se je tu razširjenost zmanjšala s 24 na 22 odstotkov, je skupno število otrok ostalo nespremenjeno zaradi rasti prebivalstva, nenehnih in nastajajočih konfliktov, skrajne revščine in preobremenjenih sistemov socialne zaščite. 

»Svet je dosegel velik napredek pri zmanjšanju števila otrok, ki so prisiljeni v delo. Kljub temu številni otroci še vedno delajo v rudnikih, tovarnah ali na poljih, pri čemer pogosto opravljajo nevarna dela, da preživijo,« je povedala Catherine Russell, UNICEF-ova izvršna direktorica. »Vemo, da je napredek pri odpravi otroškega dela mogoč z uporabo pravnih zaščitnih ukrepov, razširjeno socialno zaščito, naložbami v brezplačno in kakovostno izobraževanje ter z večanjem dostopnosti dostojnega dela za odrasle. Zaradi zmanjšanja sredstev za humanitarno pomoč na svetovni ravni pa sedaj grozi, da se bo težko pridobljen napredek na tem področju zmanjšal. Ponovno se moramo zavzeti za to, da bodo otroci v učilnicah in na igriščih, ne pa na delu.« 

UNICEF in ILO opozarjata, da je za ohranitev nedavnih dosežkov bolj kot kdaj koli prej potrebno trajno in povečano financiranje – tako globalno kot na ravni držav. Zmanjšanje podpore za izobraževanje, socialno zaščito in zagotavljanje osnovnega preživetja lahko že tako ranljive družine pahne na rob in jih prisili, da se zatečejo k otroškemu delu. Medtem pa bo zaradi zmanjševanja naložb v zbiranje podatkov o razmerah na terenu še težje detektirati tovrstne prakse in nasloviti to problematiko. 

Otroško delo ogroža izobraževanje otrok, omejuje njihove pravice in prihodnje priložnosti ter predstavlja tveganje za njihovo fizično in duševno zdravje. Otroško delo je tudi posledica revščine in pomanjkanja dostopa do kakovostne izobrazbe, zaradi česar so se družine prisiljene zateči k otroškemu delu, kar ohranja medgeneracijski krog revščine.  

V poročilu je navedeno, da so fantje pogosteje kot dekleta vključeni v otroško delo v vseh starostnih obdobjih. A če upoštevamo neplačana gospodinjska opravila, ki trajajo 21 ur ali več na teden, največje breme nosijo deklice. 

Od leta 2000 se je število otrok, ki delajo, skoraj prepolovilo, in sicer z 246 milijonov na 138 milijonov, vendar je trenutni napredek še vedno prepočasen in svet ni dosegel globalnega cilja odprave otroškega dela do leta 2025. Da bi ga odpravili v naslednjih petih letih, bi moral biti sedanji napredek 11-krat hitrejši. 

Da bi pospešili napredek, UNICEF in ILO pozivata vlade: 

Vlagajte v socialno zaščito ranljivih gospodinjstev, vključno z mrežami socialne varnosti, kot so univerzalni otroški dodatki, da se družine ne bodo zatekale k otroškemu delu. 

Okrepite sisteme za zaščito otrok za potrebe preventive in identifikacije ogroženih otrok, zlasti tistih, ki se soočajo z najhujšimi oblikami otroškega dela, ter ustrezno odzivanje. 

Zagotovite dostop do kakovostnega izobraževanja, zlasti na podeželju in na območjih, ki jih je prizadela kriza, da bo vsak otrok imel možnost za izobraževanje. 

Zagotovite dostojno delo za odrasle in mlade, in spoštovanje pravic delavcev. 

Uveljavite zakone in zahtevajte odgovornost podjetij za odpravo izkoriščanja in za zaščito otrok v vseh sektorjih. 

Picture of UNICEF Slovenija

UNICEF Slovenija

Za vsakega otroka

Vam je objava všeč? Delite jo s prijatelji:

Podhranjena dojenčica Sewar v stabilizacijskem centru v bolnišnici Nasser na območju Gaze.
Otroci v Gazi nujno potrebujejo pomoč
Pomagajte zagotoviti osnovne potrebščine, kot so hrana, zdravstvena oskrba, čista pitna voda in i...
Preberi več

Novice

Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.