Ponovno stopnjevanje nasilja v Gazi: otroci potrebujejo pomoč
Ponovno stopnjevanje nasilja v Gazi: otroci potrebujejo pomoč
30 let neenakomernega napredka za dekleta 

30 let neenakomernega napredka za dekleta 

Dve deklici, ki gresta v šolo.
© UNICEF/UNI612449/Iyakaremye

Pred mednarodnim dnevom žensk UNICEF in partnerji v novem poročilu poudarjajo, da je bil v preteklih 30 letih dosežen napredek glede položaja deklet, a prizadevanja niso zadostna.


Kljub pomembnim dosežkom v zadnjih treh desetletjih glede položaja deklet, jih danes še vedno na milijone po vsem svetu ne hodi v šolo, so slabo pripravljene na prihodnost ter se soočajo s pomanjkanjem življenjsko pomembnih zdravstvenih storitev in s tveganji, kot so otroške poroke, pohabljanje ženskih spolnih organov, nasilje in zlorabe. 

Najnovejše poročilo Cilji deklet: Kaj se je spremenilo za dekleta? Pravice deklet v zadnjih 30 letih, ki so ga pred mednarodnim dnevom žensk predstavili UNICEF, Plan International in UN Women, preučuje, kako so se življenja deklet spremenila v zadnjih 30 letih, odkar je leta 1995 Pekinško akcijsko platformo podprlo 189 vlad.  

Ključni poudarki poročila 

Izobraževanje, usposabljanje in digitalne veščine 

  • Čeprav se je število deklet, ki ne obiskujejo šole, v zadnjih 20 letih zmanjšalo za 39 odstotkov, je na globalni ravni še vedno 122 milijonov deklet, ki ne obiskujejo šole. V Južni Aziji je pri dekletih, starih od 15 do 19 let, trikrat večja verjetnost kot pri fantih, da se ne bodo šolale, zaposlovale ali usposabljale.  
  • Skoraj 4 od 10 deklet po svetu ne dokončajo višjega srednjega izobraževanja, pri čemer imajo dekleta iz revnih podeželskih okolij in marginaliziranih skupnosti še manjše možnosti za zaključek šolanja. 
  • Čeprav se je število nepismenih deklet v zadnjih treh desetletjih skoraj prepolovilo, pa jih danes še vedno skoraj 50 milijonov ni sposobnih prebrati ali zapisati preproste povedi. 
  • 9 od 10 deklet v državah z nizkimi dohodki nima dostopa do interneta, medtem ko je za fante dvakrat večja verjetnost, da imajo dostop do interneta. 

Nasilje na podlagi spola 

  • Skoraj četrtina deklet, ki so poročene ali imajo partnerja, je že doživela nasilje s strani intimnega partnerja, 50 milijonov deklet pa je že doživelo spolno nasilje. 
  • Več kot tretjina deklet in fantov, starih od 15 do 19 let, meni, da lahko mož v določenih okoliščinah upravičeno udari svojo ženo. 

Škodljive prakse 

  • Pogostnost prakse pohabljanja ženskih spolnih organov se zmanjšuje, saj se je v državah, kot sta Burkina Faso in Liberija, v zadnjih 30 letih delež deklic, ki so podvržene tej škodljivi praksi, prepolovil. Vendar pa bi morala biti na globalni ravni stopnja upadanja 27-krat hitrejša, če želimo doseči cilj popolnega izkoreninjenja te prakse do leta 2030. 
  • Danes je manjša verjetnost, da se bodo dekleta poročila pred 18. letom, v primerjavi s 25 leti pred tem. Kljub temu se 1 od 5 deklet po vsem svetu še vedno poroči v otroštvu. Največji napredek pri izkoreninjenju otroških porok je bil dosežen v Južni Aziji, medtem ko v Latinski Ameriki in na Karibih v zadnjih 25 letih ni bilo opaznega napredka. 

Zdravje in dobrobit 

  • V zadnjih 30 letih se je na globalni ravni število deklet (15-19 let), ki rodijo, skoraj prepolovilo, kljub temu pa naj bi jih letos rodilo skoraj 12 milijonov. Med mlajšimi dekleti (10–14 let), za katere je nosečnost še posebej tvegana, naj bi bilo teh primerov več kot 325.000. 
  • Zapleti med nosečnostjo in porodom so na globalni ravni vzrok za približno 1 od 23 smrti med dekleti, starimi 15–19 let. 
  • Na globalni ravni se je delež deklet, starih 10-19 let, ki imajo prenizko telesno težo, v zadnjih treh desetletjih nekoliko zmanjšal, in sicer z 10 na 8 odstotkov. 

Poročilo izpostavlja nujno potrebo po globalnem ukrepanju za omogočanje polnega potenciala pri razvoju deklet ter podaja naslednja priporočila: 

  • Krepiti je potrebno glas dekleti in podpreti njihovo participacijo pri oblikovanju politik o temah, ki vplivajo na njihova življenja. 
  • Osredotočiti se je potrebno na področja, kjer je napredek zastal in so ključna za razvoj deklet – na primer na odpravo vrzeli v izobraževanju, pridobivanju veščin in usposabljanju – ob upoštevanju globalnih trendov in stališč. 
  • Pri vlaganjih v dekleta je potrebno upoštevati s podatki podprte dokaze, pri čemer je ključna osredotočenost na sistemske spremembe in ciljno ukrepanje, z večjim poudarkom na ekonomskem opolnomočenju ter zagotavljanju, da imajo dekleta veščine, sredstva in vire, ki jih potrebujejo za uspeh. 

»Dekleta so močna sila globalnih sprememb. S pravo podporo ob pravem času lahko pomagajo pri uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja in preoblikujejo naš svet,« je povedala izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell. »Naložbe v ključna področja, kot so izobraževanje, veščine, zaščita ter osnovne zdravstvene in prehranske storitve, lahko sprostijo potencial deklet po vsem svetu ter spodbudijo razvoj skupnosti in države.« 

Kathleen Sherwin, vodja strategije in vključevanja pri organizaciji Plan International, je povedala: »Zaradi izjemnih prizadevanj v boju proti neenakosti med spoloma so možnosti deklet za šolanje bistveno večje kot pred tremi desetletji, možnosti za poroko ali nosečnost v otroštvu pa veliko manjše. To je veliko razlogov za veselje, vendar je ta napredek krhek, neenakomeren in nenehno ogrožen. Preveč deklet se še vedno vsak dan sooča z diskriminacijo in zlorabami samo zato, ker so mlade in ženskega spola. Naša prizadevanja za doseganje enakosti deklet se morajo nadaljevati, pri čemer moramo sodelovati z dekleti, ženskami in njihovimi zavezniki po vsem svetu.« 

»Preveč deklet se še vedno sooča z nasiljem, omejenim izobraževanjem in pomanjkanjem zdravstvenih storitev. Naša obljuba, da ne bomo pustili nikogar za seboj, zahteva nujno ukrepanje,« je povedala izvršna direktorica UN Women Sima Bahous. »Storjen je bil velik korak naprej, vendar jih je pred nami še veliko, preden bo potencial vsakega dekleta prepoznan in zaščiten. Opolnomočenje vseh deklet je najzanesljivejša naložba v bolj trajnosten, pravičen in miren svet.« 

Dostojanstvo za dekleta ne bi smelo biti privilegij 

Obdobje odraščanja v življenje deklet prinaša nove priložnosti in tudi nove ranljivosti. Dekleta se namreč še posebej med menstruacijo soočajo s stigmo, nadlegovanjem in socialno izključenostjo. Omejen dostop do higienskih izdelkov ima posledice za milijone deklet, saj vpliva na njihovo obiskovanje šole in sodelovanje v skupnosti, povzroča socialno izključenost ter ogroža njihovo varnost, kar prinaša dodaten stres in tesnobo. Ti izzivi se še poglobijo v kriznih razmerah. 

UNICEF Slovenija s Paketkom dostojanstva zbira donacije, ki dekletom v državah v razvoju zagotavljajo higienske potrebščine. S tem se lahko izboljša njihovo zdravje, varuje njihovo dostojanstvo in krepi samozavest. Paketek dostojanstva vsebuje milo, spodnje perilo in higienske vložke za večkratno uporabo.  

Darovati je mogoče na: https://unicef.si/doniraj/paketek-dostojanstva-za-dekleta/ 

Picture of UNICEF Slovenija

UNICEF Slovenija

Za vsakega otroka

Vam je objava všeč? Delite jo s prijatelji:

10-letni Qusay Qaddoura na severu Gaze žalostno čepi na ruševinah svojega doma.
Otroci v Gazi nujno potrebujejo pomoč
Pomagajte zagotoviti osnovne potrebščine, kot so hrana, zdravstvena oskrba, čista pitna voda in i...
Preberi več

Novice

Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.