UNICEF pomaga otrokom do svetlejše prihodnosti z izobraževanji o krepitvi duševnega zdravja
Mesto Tall, ruralni Damask, Sirija - “Moji hčeri sta v svojem življenju do sedaj izkusili že toliko tesnobe in strahu, kot ga ne bi smel noben otrok. Najprej zaradi vojne, ko so svoje celotno otroštvo preživele izogibajoč se granatam in iščoč varno zavetje, sedaj pa imajo strah še pred potresi.” pove Saeed, 43-letni oče iz mesta Tall v ruralnem Damasku.
Saeed je oče dveh deklic, 13-letne Dime in 16-letne Tasneem. Zaradi konflikta so bili primorani zapustiti njihov dom in v svoje rojstno mesto so se lahko vrnili šele leta zatem.
Dima, Saeedova mlajša hčerka je bila rojena v času konflikta in ne pozna ničesar drugega kot negotovost, bežanje pred granatami in strah. A v težkih časih in razmerah se trudi ostati pozitivna, saj se tako lažje sooča z vsem, kar se dogaja okrog nje.
UNICEF za otroke in družine, ki so jih prizadeli dlje časa trajajoči konflikti in naravne nesreče, skrbi s pripravo mnogih aktivnosti, ki pozitivno vplivajo na njihovo duševno zdravje. Namen teh aktivnosti je pomagati otrokom izraziti njihova čustva, strahove in počutje.
Dodatno UNICEF in partnerji na terenu organizirajo rekreacijske aktivnosti, ki otrokom pomagajo, da vsaj za kratek čas pozabijo na težek vsakdan in se zabavajo, igrajo ter poskusijo vzpostaviti normalno rutino.
V mesecu juniju 2023 se je Dima udeležila avdicije za dobrodelni dogodek za osirotele otroke v UNICEF-ovem centru za zaščito otrok v mestu Tall. "Bila sem tako vznemirjena, da imam sploh možnost poskusiti in videti, če mi lahko uspe," pove Dima. Odrezala se je odlično in pridružila se je dogodku. A prvi obisk centra ni bil koristen samo iz vidika uspešno prestavljene avdicije in sodelovanja na dogodku. Eden od strokovnih delavcev jo je namreč povabil k sodelovanju na urah za krepitev duševnega zdravja.
Po končanem dogodku je Dima dobila priložnost, da se pridruži programu za psihosocialno pomoč. Udeležila se je vseh srečanj, ki so bila del programa, vključno z rekreacijskimi aktivnostmi.
Vse ure, ki jih je Dima v sklopu programa za psihosocialno pomoč obiskala, so ji pomagale, da lahko sedaj bolje izrazi sebe in svoja čustva. S pomočjo iger in različnih vaj se je naučila, kako komunicirati z drugimi okoli sebe na konstruktiven način in kako sprostiti svoja čustva in strahove.
Kakšen je bil rezultat po zaključku programa? Dimine komunikacijske sposobnosti so se izjemno izboljšale, začela se je počutiti bolj sproščeno in znala je bolje izraziti sebe in svoje misli. Začela je graditi trdne povezave s svojimi starši, prijatelji in širšo družino.
“Ta srečanja so me popolnoma spremenila. Sem druga oseba, kot sem bila, preden sem začela obiskovati program. Sedaj sem veliko bolj samozavestna in točno vem, kaj in kdo bi rada postala v prihodnosti,” pojasnjuje Dima.
“Dima sedaj uči našo celotno družino, kako bolje komunicirati. Neizmerno sem ponosen nanjo, saj med drugim tudi veliko časa nameni izobraževanju in poučevanju svojega bratranca, Majda,” pove Dimin oče, Saeed.
Majd, sedemletni deček, je bil veliko večino svojega otroštva zadržan, plašen in sramežljiv. Drugih ljudi se je izogibal in si ni želel nobene družbe. Situacija se je še poslabšala, ko se je rodil njegov bratec.
Z uporabo na novo pridobljenih znanj in veščin iz programa, je Dima lahko pomagala Majedu premagati njegove strahove. Vsak dan ga je obiskovala in med njenimi obiski sta se igrala ter pri tem uporabila vaje, ki se jih je Dima naučila v UNICEF-ovem centru. Med drugim je z njim govorila o različnih temah, ki so jih obravnavali v programu za krepitev duševnega zdravja, na primer komunikacija z ljudmi okrog sebe in izražanje svojih čustev.
S pomočjo Dimine vztrajnosti in truda, je sedaj Majd zmožen sporazumevanja o svojih potrebah in mislih s svojo družino. S tem, ko je vestno sledil Diminim korakom in navodilom, se je tudi on odločil, da se pridruži enakemu programu za krepitev duševnega zdravja, ki ga podpira UNICEF.
Dimine sanje so, da bi postala zdravnica. “Ko bom dovolj stara, hočem študirati medicino. Zdravniki pomagajo ljudem in to je tudi tisto, kar želim početi sama,” še pristavi.
Med januarjem 2022 in junijem 2023 je UNICEF po vsej Siriji v svoje izobraževalne programe krepitve duševnega zdravja in psihosocialne podpore vključil skoraj 250.000 otrok. V istem obdobju je UNICEF v svoje programe za opolnomočenje prav tako vključil več kot 91.000 staršev, negovalcev in skrbnikov otrok. Glavni namen teh programov je bil opremiti starše, negovalce in skrbnike z znanjem in veščinami, ki jim lahko pomagajo pri izpolnjevanju psiholoških potreb svojih otrok.
Izvedba opisanih aktivnosti je bila možna zaradi podpore naslednjih institucij: Bureau for Humanitarian Assistance (BHA/USAID); the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) s pomočjo KFW Development Bank; Vlad Avstralije, Kanade, Italije in Japonske; Swiss Agency for Development Cooperation; Swedish International Development Cooperation Agency; the Foreign Commonwealth and Development Office; and United Nations Central Emergency Response Fund.
Paketki veselja so nujne življenjske potrebščine za ogrožene otroke po vsem svetu. In še več! So neizmerno veselje nekoga, ki prav to darilo resnično potrebuje!
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.