Po zadnjih razpoložljivih podatkih je bilo v prvih treh mesecih letošnjega leta v 45 od 53 držav evropske regije Svetovne zdravstvene organizacije prijavljenih že 56.634 primerov ošpic in štirje smrtni primeri. V celotnem lanskem letu pa je 41 držav regije SZO poročalo o 61.070 primerih in 13 smrtnih primerih.
Ošpice imajo uničujoč učinek na zdravje otrok, pri čemer so hudim zapletom najbolj izpostavljeni majhni otroci. Zaradi visoke stopnje hospitalizacije in dolgotrajne oslabitve imunskega sistema so otroci bolj izpostavljeni še drugim nalezljivim boleznim. Več kot polovica oseb, ki so lani zbolele za ošpicami v tej regiji, je bila hospitalizirana, kar kaže na veliko breme za posameznike, družine in zdravstvene sisteme.
»Že en sam primer ošpic bi moral pomeniti nujen poziv k ukrepanju,« je opozoril dr. Hans Henri P. Kluge, regionalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo. »Nihče ne bi smel trpeti zaradi posledic te uničujoče bolezni, ki jo je sicer mogoče zlahka preprečiti. Pozdravljam prizadevanja držav za preprečevanje nadaljnjega širjenja okužb s cepljenjem zamudnikov. Vse države pozivam, naj nemudoma ukrepajo, tudi tam, kjer je splošna precepljenost visoka, da cepijo ranljive skupine, zapolnijo vrzeli in tako preprečijo, da bi se virus razširil v kateri koli skupnosti.«
Skoraj polovica prijavljenih primerov okužb z ošpicami leta 2023 je bila med otroki, mlajšimi od pet let. Številni otroci so namreč med pandemijo Covida-19 zamudili rutinsko cepljenje proti ošpicam in drugim boleznim, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem, obseg cepljenja v letih 2021 in 2022 pa je le počasi okreval.
»Povečanje števila primerov ošpic je jasen znak, da je pokritost s cepljenjem močno padla. Ker število še naprej narašča, potrebujemo nujne vladne ukrepe tako za krepitev zdravstvenih sistemov kot za izvajanje učinkovitih ukrepov javnega zdravstva, da bi vsem otrokom zagotovili zaščito pred to nevarno, a preprečljivo boleznijo,« je povedala Regina De Dominicis, direktorica UNICEF-ovega regionalnega urada za Evropo in Srednjo Azijo.
Med otroki, mlajšimi od pet let, ki so lani zboleli za ošpicami, jih 99 odstotkov ni prejelo dveh odmerkov cepiva proti ošpicam, kar bi zagotovilo potrebno zaščito. Več kot tri četrtine pa ni prejelo niti enega odmerka cepiva proti ošpicam.
Število primerov ošpic narašča tudi na globalni ravni. Leta 2023 je bilo po vsem svetu zabeleženih več kot 300.000 primerov ošpic, na podlagi podatkov za letošnje leto pa kaže, da bo skupno število primerov do konca tega leta enako ali celo višje od leta 2023. Virus ves čas prehaja med državami in celinami, izbruhi te zelo nalezljive bolezni pa se bodo pojavili povsod, kjer bo virus našel žarišča necepljenih ali nezadostno cepljenih ljudi.
Zato morajo tudi države, ki trenutno ne beležijo primerov ošpic ali izbruhov te bolezni, biti proaktivne in se preventivno pripraviti na prehajanje virusa preko meja, če želijo preprečiti širjenje te bolezni.
Države, ki trenutno beležijo izbruhe, pa si morajo še naprej prizadevati za cepljenje vseh dovzetnih posameznikov, okrepiti morajo identifikacijo primerov in iskanje stikov ter uporabiti epidemiološke podatke za ugotavljanje vrzeli v obsegu cepljenja, če želimo s programi zagotoviti zaščito prizadetih skupnosti in preprečiti prihodnje izbruhe.
UNICEF in Svetovna zdravstvena organizacija bosta skupaj z drugimi partnerji na regionalni in globalni ravni še naprej podpirala omenjena prizadevanja držav.