Kaj je to?
Samopoškodovanje je namerno ravnanje, ki ni posledica nesreče. Mladostnik se zanj odloči z namenom, da bi zmanjšal bolečino ali stisko. Gre za različne oblike vedenja, s katerimi mladostnik poškoduje svoje telo in s svojim ravnanjem povzroči bolečino. Poznamo več oblik samopoškodovanja: puljenje las, samo ugrizi, rezanje, praskanje, ožigosanje oziroma povzročanje opeklin, preprečevanje celjenja ran …
S takšno obliko vedenja si posameznik olajša psihološko stisko in negativna čustva, ki jih občuti (bes, obup, žalost, jeza) – ko boli fizično, ne boli več toliko psihično. Poleg tega se zraven sprožijo hormoni endorfini, ki blokirajo bolečino in poskrbijo za občutek olajšanja, hkrati pa povzročajo odvisnost, zato posameznik nadaljuje s tovrstnim delovanjem.
Takšno vedenje lahko prepoznamo po znakih, kot so npr. nošenje majic z dolgimi rokavi in dolgih hlač, čeprav je vroče, izogibanje aktivnostim, v katerih je vidno izpostavljena večja površina kože (kopanje), prekrivanje ran na zapestju s ”teniškimi trakovi”, posedovanje ostrih predmetov itd.
Kaj lahko storiš, če se režeš?
- Posameznik se samopoškoduje zato, da se izogne in ubeži temu, kar čuti. Vendar, dokler se izogiba temu, kar čuti, ne more najti poti do celjenja!
- Zaposli se s čim, kar rad počneš – pojdi na sprehod, v naravo, delaj kaj kreativnega, z rokami, telesom, vse z namenom, da preusmeriš misli.
- Zapiši na papir vsa svoja negativna čustva. Napiši pisma vsem osebam do katerih gojiš negativna čustva. Napiši vse, kar te boli, teži, mori … in potem popisane papirje zažgi (ob tem pa ne pozabi na varnost)!
- Ko začutiš potrebo, da se režeš, uporabi nekaj drugega, manj nevarnega – npr. led, ki skeli, vendar te ne poškoduje ali nosi na roki elastiko, ki jo nateguješ in nato sprostiš. Lahko se tudi stuširaš s hladno vodo.
- Če se režeš in ne moreš nehati, MORAŠ zbrati pogum in povedati nekomu, ki mu zaupaš.
- Lahko se obrneš na katerokoli izmed organizacij, ki pomagajo otrokom. Prisluhnili bodo tvojim težavam, ki so te pripeljale v situacijo, da se režeš, in ti jih pomagali razrešiti.
- Ne skrbi! Vse težave so rešljive – morda ne takoj in ne na način, kot ti želiš, pa vendarle nič ne ostane samo črno za vedno.
- Če se režeš zaradi težav doma, se lahko fizično umakneš v Krizni center. Tam lahko ostaneš do 3 tedne in strokovni delavci ti bodo pomagali pri rešitvi tvojih težav.
Kaj lahko storiš, če veš za primer rezanja?
- Ne sodi. Če sodimo, le pripomoremo k temu, da posameznik nadaljuje s tovrstnim početjem.
- Ponudi razumevanje, poslušanje težav, zaupnost, podporo in pomoč.
- Za posameznike, ki se režejo, je pomembno, da se čutijo ljubljene ne glede na to, kako se počutijo.
- Spodbudi k iskanju primerne pomoči. Otroški psiholog, svetovalec, psihoterapevt je lahko dobra možnost.
Kdo lahko pomaga?
- Prijatelji
- Družina in ostali zaupanja vredni odrasli
- tusmo.si
- tosemjaz.net
- Svetovalni centri za otroke in mladostnike
- UNICEF-ove Varne točke
- TOM telefon 116111