Čestitke – postali boste mama! Biti prvič starš je vznemirljivo in nagrajujoče, a prinaša tudi mnogo sprememb. V prvih 13 tednih nosečnosti vaše telo raste in se spreminja, prav tako kot otrokovo. Na tem mestu smo zbrali vse, kar je dobro vedeti, ko začenjate to čudovito skupno potovanje.
Vaše počutje
Vašemu telesu se obetajo velike spremembe, ko se pripravlja na novo življenje.
Morda boste začele doživljati simptome, kot sta slabost ali utrujenost – ali pa boste ugotovili, da imate povečano raven energije! Poslušajte svoje telo in po potrebi prilagodite svoje rutine. Vsaka ženska je drugačna, prav tako vsaka nosečnost.
Zgodnji znaki in simptomi nosečnosti
Najzgodnejši znak nosečnosti je izostanek menstruacije pri ženskah z rednim mesečnim menstrualnim ciklom. Včasih lahko pride do vgnezditvene krvavitve. To je krvavitev, ki je zelo podobna blagi menstruaciji. Čeprav je to povsem normalno, se pri kakršni koli krvavitvi med nosečnostjo posvetujte s svojim ginekologom ali zdravnikom.
Prav tako se lahko ob začetku nosečnosti pojavijo simptomi, kot so utrujenost, slabost ali pogostejše uriniranje.
Pogosti simptomi
Hormonske spremembe v prvih tednih nosečnosti vplivajo na celotno telo. Čeprav je vsaka nosečnost drugačna, boste najverjetneje opazile katerega od naslednjih simptomov:
- občutljivost dojk
- ekstremne spremembe razpoloženja
- slabost ali bruhanje (jutranja slabost)
- pogosto uriniranje
- pridobivanje ali izguba teže
- ekstremna utrujenost
- glavoboli
- zgaga
- krči v nogah
- bolečine v spodnjem delu hrbta in medenici
- hrepenenje po določeni hrani
- nov odpor do določene hrane
- zaprtje
Skrb zase
Simptomi v zgodnji nosečnosti so lahko milo rečeno neprijetni. Da bi vam bilo lažje, po predhodnem posvetu s svojim zdravstvenim delavcem, morda preizkusite katerega od spodnjih nasvetov. Izberite tisto, kar ustreza vašim željam in vam je na voljo.
- Za lajšanje slabosti poskusite z ingverjem, kamilico, vitaminom B6 in/ali akupunkturo.
- Za omilitev krčev v nogah poskusite uživati magnezij ali kalcij.
- Pri težavah z zaprtjem se posvetujte z ginekologom ali zdravnikom glede prehranskih sprememb. Če te ne delujejo, vam morda pomaga uživanje pšeničnih otrobov ali podobnih živil, ki so bogata z vlakninami.
Zdrava prehrana in redna vadba sta pomembni skozi celotno nosečnost. Nadaljujte z vsakodnevno telesno dejavnostjo, dokler se pri tem udobno počutite. Bolj, ko boste med nosečnostjo aktivne, lažje se boste prilagodile spreminjajočemu se telesu. Poskrbite, da svoje in otrokovo rastoče telo krepite s hranljivo in raznoliko zdravo hrano z uživanjem različnih živil – vključno z zelenjavo, mesom, fižolom, oreščki, pasteriziranimi mlečnimi izdelki in sadjem.
Kako raste otrok
To obdobje je najpomembnejše za razvoj vašega otroka. V prvem trimesečju se začnejo razvijati telesni sistemi, telo in notranji organi vašega dojenčka pa začenjajo dobivati obliko. Razvijajo se:
- možgani in hrbtenica
- notranje uho
- srčno tkivo
- genitalije
- nohti
- jetra
- veke
- trebušna slinavka
- ledvice
- hrustanec za roke, stopala in okončine
- mišice ust, oči in nosu
- prsti na rokah in nogah
- pljuča
Vaš dojenček bo v prvem trimesečju zrasel od velikosti približno 0,64 cm ob koncu prvega meseca (kar je manjše od riževega zrna), do približno 10 cm do konca 12. tedna in bo tehtal približno 28 g [Vir]. Rast ploda je zaradi številnih razlogov sicer lahko zelo različna.
Kdaj k ginekologu/zdravniku?
V prvih 12 tednih nosečnosti se dogovorite za vsaj en obisk pri svojem ginekologu, najbolje čim prej.
Čeprav vsaka ženska nosečnost doživljaja drugače, poiščite zdravniško pomoč, če se pojavi(-jo):
- hudi krči
- povišana telesna temperatura (nad 38 °C)
- izcedek iz nožnice, ki ima neprijeten vonj
- boleče uriniranje
- vaginalna krvavitev
- hudo bruhanje
Preberite še, kaj lahko pričakujete v drugem trimesečju nosečnosti: tukaj.