Izredne razmere na Afriškem rogu se stopnjujejo, največje breme pa nosijo otroci s posebnimi potrebami
“Nimam prijateljev, s katerimi bi se igrala,” pove 9-letna Lina. Deklica, ki se je rodila z motnjo v razvoju, večino časa preživi v improviziranem zavetišču v kampu Bul’ad v Etiopiji, kjer število razseljenih družin nenehno narašča.
Lina se nasmehne vsakič, ko vidi nove obraze, in z njimi rada poklepeta. Toda le redki opazijo njene iskrive oči.
Linina družina je zaradi suše izgubila veliko živine. Da bi poiskali pomoč, so zapustili majhno vasico, v kateri so živeli. Minilo je že skoraj leto dni, odkar so prispeli v kraj, kjer so nastanjeni sedaj, in družina se še vedno vsak dan bori za preživetje.
Ob sončnem vzhodu se Linin oče Nasir odpravi v mesto, da bi našel delo. Če ima srečo, nekaj zasluži tako, da meščanom nosi vodo ali dela kot dnevni delavec na gradbišču. Njegova žena Halima pa ostane doma z otroki.
“Nisem kot drugi starši tukaj. Imam dva otroka s posebnimi potrebami. Mohammed ima 6 let, a še vedno ne govori, Lina pa med drugim trpi za epilepsijo,” pravi mama Halima.
Pred nekaj tedni se je Lina pridružila otrokom, ki jih je moški pod posušenim drevesom učil abecedo. Bila je navdušena nad družbo, a ostali otroci so se kmalu začeli posmehovati njenemu videzu, saj ima na levi roki vidno telesno okvaro. Bila je pretresena.
“Ko se otroci norčujejo iz nje, se razburi, zato se mi zdi najbolje, da ostane doma. Ko je žalostna, izgubi apetit in je bolj dovzetna za epileptični napad. Včasih postavlja vprašanja, na katera ne znam odgovoriti in se zaradi tega počutim slabo.”
Lina je ena od številnih otrok s posebnimi potrebami v taborišču Bul'ad. Otroci, oboleli za otroško paralizo in otroci z okvarami sluha, vida ali drugimi oblikami oviranosti, so zapostavljeni.
Huda suša na Afriškem rogu je otroke in družine potisnila na rob podnebne krize. Skupnosti so bile prisiljene sprejeti skrajne ukrepe za preživetje in na tisoče družin je iz čistega obupa zapustilo svoje domove v iskanju vode, hrane in zdravil za bolne otroke. Dež je končno padel na začetku maja, a kljub temu so tla močno izsušena in ne zmorejo vsrkati vse vode, kar povzroča poplave in nadaljnje opustošenje.
Brez ustrezne podpore so razseljene družine z otroki s posebnimi potrebami fizično in psihično slabše opremljene za spopadanje s temi ekstremnimi razmerami. Največjim tveganjem so izpostavljeni prav otroci, kot je Lina.
UNICEF je na terenu na Afriškem rogu, kjer med drugim zagotavlja zdravstveno pomoč za otroke in ženske, zdravljenje podhranjenosti za mlajše od 5 let starosti, dostop do čiste pitne vode in izobraževanja, cepljenje proti ošpicam, zaščito pred nasiljem, psihosocialno pomoč in pomoč v denarju.
“Zelo sem hvaležna za podporo. Zdaj lahko kupim nekaj hrane in oblačil za svoje otroke. Kupila bom tudi nekaj zdravil za Lino,” pravi Halima.
Lina si želi živeti v svetu, v katerem se bo lahko igrala z drugimi otroki. Premlada je še, da bi razumela podnebno krizo, ki se odvija okrog nje, a že doživlja njene najhujše posledice.
Paketki veselja so nujne življenjske potrebščine za ogrožene otroke po vsem svetu. In še več! So neizmerno veselje nekoga, ki prav to darilo resnično potrebuje!
Piškotke uporabljamo, da bi izboljšali uporabniško izkušnjo. Z uporabo spletnega mesta soglašate, da jih lahko uporabljamo. Več informacij.