Več kot 80 mladih talentov, združenih v orkester Music for the future, je z glasbo – univerzalnim jezikom, ki povezuje in ne pozna meja, na včerajšnjem koncertu v Ljubljani občinstvu podarilo čustveni ognjemet. Na odru jih je podprl eden najbolj vznemirljivih glasbenikov našega časa in velikan umetnosti igranja na violino, sloviti Gidon Kremer.
Z glasbenim udejstvovanjem želijo mladi glasbeniki iz Ukrajine kljub težkim življenjskim zgodbam še naprej razvijati svoje talente, premagati travmo vojne ter pomagati k boljši prihodnosti zase in za druge. Prek povezovanja z glasbeniki iz Slovenije pa kažejo veliko željo po integraciji in sožitju.
»Koncert je bil enkratno doživetje. Za mlade smo uspeli doseči trenutek združevanja in povezovanja. Ta orkester različnih ljudi je v hipu postal eno strastno telo, ki je predano, polno ljubezni in posluha izvajalo današnji program,« je povedala Živa Ploj Peršuh, dirigentka in umetniški vodja Slovenskega mladinskega orkestra. »Zelo sem zadovoljna nad nivojem igranja. Vsi so se zelo potrudili in pri tem uživali. To je meni kot dirigentki in v tem trenutku tudi nekakšni nadomestni mami oz. vodji, v veliko zadoščenje in me navdaja z energijo. Preteklih nekaj dni je bilo izjemno težkih za mlade glasbenike, tudi zaradi novic iz tujine, a nam je uspelo. Koncert nas je vse navdal z energijo, saj je dokaz integracije, povezovanja, skupnosti, družine in ljubezni,« je še dodala.
»Vsi otroci in mladi si zaslužijo priložnost, da razvijajo svoje potenciale. Ko uresničujejo svoje poslanstvo, gradijo boljšo prihodnost za vse. Zaradi neomajne volje mladih glasbenikov do življenja in ustvarjanja ter s podporo vas vseh, si bo marsikatera družina iz Ukrajine boleče dni, ki jih doživlja, zapomnila tudi po solidarnosti. Hvaležni smo, da lahko pri tem pomagamo,« je povedal Tomaž Bergoč, izvršni direktor UNICEF-a Slovenija.
Gidon Kremer, z Grammyjem nagrajeni tenkočutni umetnik, ki vselej črpa iz okolja in izraža svoje občutke skozi glasbo, živi in ustvarja po načelu »tisto, kar damo drugim, ostane, kar zadržimo samo zase, umre«. Pred koncertom je povedal, da upa, da bo njegovo sodelovanje z mladimi glasbeniki nanje delovalo kot injekcija dobre volje in resnične podpore.
19-letni čelistki Magdalini iz Ukrajine glasba pomeni »skoraj vse«. »Čelo igram že zelo dolgo, zato sem že veliko razmišljala o glasbi in sedaj razumem, da je to vse moje življenje. Res čutim vse, kar igram in poskušam biti vedno boljša,« je povedala Magdalina, ki si za vsakega otroka želi, da bi se dobro počutil, kjerkoli je. Njej pri tem pomaga ravno glasba: »Ko sem prišla v Slovenijo, se nisem počutila najbolj svobodno, saj se zaveš, da je okrog tebe drug jezik in drugi ljudje. Zato je bilo težko. Ko si obkrožen s tistim, kar poznaš, je lažje. In seveda glasba pri tem zelo pomaga.«
V svetu, ki potrebuje več tolerance in strpnosti, je glasba kot univerzalni jezik lahko most med ljudmi, ne glede na njihovo nacionalno in socialno ozadje. »Če se drugače ne moremo sporazumevati, se lahko preko glasbe. Polna je čustev, pozitivnih, negativnih in preko časa, ko se učimo inštrumenta, se učimo tudi svojih emocij in njihovega izražanja,« je povedala 24-letna violinistka Laura iz Slovenije, ki sodelovanje z glasbeniki iz Ukrajine opisuje kot navdihujoče. »Če ne na drug način, lahko vsaj tako pomagam. Težko je, ko bi rad pomagal, pa imaš zvezane roke. V čast mi je, da se lahko kaj naučim od njih, morda tudi oni kaj od mene.«
Tudi 17-letna flavtistka Sofia iz Ukrajine se strinja, da je moč glasbe ne le v izražanju posameznika in njegovih čustev, temveč v opozarjanju na razmere po svetu: »To je velika priložnost za vse Ukrajince, saj nam je v tem času težko. Morali smo zapustiti svoje domove, svoje družine, zaradi česar nam je zelo težko. Music for the future je dobra priložnost, da nas tudi Evropa in svet slišita, da izkusita ukrajinsko glasbo in kulturo. To se mi zdi zelo pomembno.«
UNICEF Slovenija že vse od začetka vojne v Ukrajini zbira sredstva za pomoč otrokom in družinam iz Ukrajine; s pomočjo darovalcev iz Slovenije so do sedaj v okviru te kampanje za pomoč namenili prek 600.000 €.
V sklopu umetniško-donatorskega projekta Music for the future pa so mladi glasbeniki iz Ukrajine in Slovenije s koncertom v Cankarjevem domu zbirali donacije za pomoč sodelujočim glasbenikom in njihovim družinam iz Ukrajine ter za UNICEF-ove programe pomoči za otroke in družine iz Ukrajine. Zbiranje donacij je še v teku, darovati je mogoče:
- Prek spletne strani https://unicef.si/pomoc/musicforthefuture
- Pošljite SMS s ključno besedo OTROCI10 na 1919 in darujte 10 €
- Prek nakazila na TRR SI56 0284 3026 4222 554, referenca: SI 00 45000, prejemnik: SLOVENSKA FUNDACIJA ZA UNICEF, PAVŠIČEVA 1, 1000 LJUBLJANA.
Pod taktirko dirigentke Žive Ploj Peršuh so glasbeniki v Cankarjevem domu izvedli violinski koncert v a-molu, izvirno za violončelo, Roberta Schumanna, kjer se jim je pridružil Gidon Kremer, Requiem za Ukrajino (posvečen neskončnemu trpljenju Ukrajine) Igorja Lobode, Serenado za violino Valentin Silvestrova, Religioso iz Suite za orkester Slavka Osterca ter simfonijo št. 8 v G-duru Antonina Dvoržaka.
Dogodek je potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja.
Fotografije: Igor Unuk.