Huda akutna podhranjenost
Po ocenah v Somaliji kar 386.000 otrok potrebuje takojšnje zdravljenje zaradi življenjsko ogrožajoče akutne podhranjenosti. V letu 2011, ko je bila v tej državi razglašena lakota, je bilo takšnih 340.000 otrok.
Število otrok, ki se soočajo s to najbolj smrtonosno obliko podhranjenosti, se je v zadnjih petih mesecih povečalo za več kot 15 odstotkov.
V Etiopiji, Keniji in Somaliji več kot 1,7 milijona otrok nujno potrebuje zdravljenje zaradi hude akutne podhranjenosti.
V zadnjih dveh letih so umanjkale že štiri deževne sezone, kar je uničilo pridelke, povzročilo pogin živine ter izsušilo vodne vire. Napovedi kažejo, da se tudi deževna sezona, ki bi sicer potekala od oktobra do decembra, po vsej verjetnosti ne bo zgodila.
Vse tri države so v prvem četrtletju letošnjega leta zabeležile bistveno večje število hudo podhranjenih otrok, sprejetih na zdravljenje, v primerjavi s prvim četrtletjem lanskega leta:
- v Etiopiji je bil sprejem višji za 27 odstotkov,
- v Somaliji za 48 odstotkov,
- in v Keniji za 71 odstotkov.
Zaskrbljujoča je tudi stopnja umrljivosti. Letos je na nekaterih najbolj prizadetih območjih Afriškega roga zaradi hude akutne podhranjenosti, ki jo spremljajo zdravstveni zapleti, v bolnišnicah umrlo že trikrat več otrok kot v celotnem prejšnjem letu.
Voda
Med februarjem in majem letos se je število gospodinjstev brez zanesljivega dostopa do čiste pitne vode skoraj podvojilo – s 5,6 milijona je naraslo na 10,5 milijona.
Vojna v Ukrajini
Življenja otrok na območju Afriškega roga prav tako ogrožajo posledice vojne v Ukrajini. Pred vojno je Somalija 92 odstotkov pšenice uvozila iz Rusije in Ukrajine. Oskrbovalne poti so sedaj blokirane, vojna pa še naprej vpliva na višanje globalnih cen hrane in goriva, kar pomeni, da si mnogi ljudje v Etiopiji, Keniji in Somaliji ne morejo več privoščiti niti osnovnih živil za preživetje.
Ti izzivi vplivajo tudi na odziv UNICEF-a pri zagotavljanju pomoči za otroke. Stroški terapevtske hrane, ki jo UNICEF uporablja za zdravljenje otrok s hudo akutno podhranjenostjo, naj bi v naslednjih šestih mesecih narasli za 16 odstotkov. Po ocenah bo zato organizacija samo za pomoč na območju Afriškega roga potrebovala 12 milijonov ameriških dolarjev več, kot je bilo sprva načrtovano.
Besedilo povzema besede Ranie Dagash, namestnice regionalnega direktorja za vzhodno in južno Afriko pri UNICEF-u (ki ji je mogoče tudi pripisati zgornje citirano besedilo), na današnji novinarski konferenci v Palači narodov v Ženevi.