V prvih letih življenja se otrokovi možgani razvijajo hitreje, kot kadarkoli kasneje. Ker je to obdobje tako kritično za oblikovanje dolgoročnih temeljev za zdravje, razvoj in učenje vašega otroka, je pomembno, da si z malčkom vzamete čas za aktivnosti, ki pripomorejo k razvoju njegovih možganov. Pri tem pa se seveda morate zabavati! Tukaj je pet ustvarjalnih načinov igranja med obrokom, ki bodo spodbujali razvoj možganov.
Vohunjenje
Pripomočki: različne sestavine in čist, varen prostor.
To je eden izmed najbolj preprostih načinov igranja med obrokom. Vašega otroka prosite, da naj vam pove več o sestavini, naj vam opiše barvo, teksturo, obliko itd. Lahko pa za igro uporabite živila v bližini in mu dajte namige, katero živilo imate v mislih, tako da poimenujete prvo črko.
Koristi: otroci začnejo prepoznavati in poimenovati različna živila ter bolj razumeti jezik.
Piknik v gradu
Pripomočki: stoli, odeje, nekaj hrane in kateri koli okrasek pri roki za grad.
Najprej uporabite stole in odeje ter naredite šotor, ki ga okrasite, da bo izgledal kot grad! Nato naredite malico, na primer krožnik sadja in ga z vašim otrokom pojejte v gradu, medtem pa skupaj ustvarjajte zgodbico.
Koristi: razvijanje ustvarjalnih sposobnosti in krepljenje družinskih vezi.
Pranje zelenjave
Pripomočki: raznolika zelenjava, voda, milo in umivalnik.
Začnite z umivanjem rok in otroka naučite pravilnega umivanja rok. Nato otroku podajte zelenjavo in ga prosite, da jo umije ter jo poimenuje.
Koristi: izboljševanje jezikovnega znanja in učenje pomembnih higienskih veščin.
Izrezovanje oblik
Pripomočki: trda zelenjava, na primer krompir, koleraba, korenje ali paprika, barvila za hrano, voda in papir.
Narežite zelenjavo na koščke in izrezujte vzorce, kot so zvezdice, srčki, smeški in druge zabavne oblike. V vodo dodajte nekaj barvila za hrano, eno stran izrezane oblike potopite v vodo in nato odtisnite na papir.
Koristi: izboljšanje ustvarjalnosti.
Bum, bum, bum!
Pripomočki: lonec ali ponev, žlica in vaš glas!
Prosite svojega otroka, da si izmisli ritem in ga zaigra na glasbila ter zapoje. To je bolj kot za igranje med obrokom primerno za čakanje otroka na obrok ali pa igranje po končanem obroku in pomivanju posode.
Koristi: izboljša domišljijo, ritem, koordinacijo in štetje.